Vidyalaya Level Committees
Thur Dec 7 2017 , 13:28:16

नवोदय विद्यालय समिति

Navodaya Vidyalaya Samiti

(शिक्षा मंत्रालय, माध्यमिक एंव उच्चतर शिक्षा विभाग, भारत सरकार / An Autonomous Body Under Ministry of Education, Government Of India)

जवाहर नवोदय विद्यालय, फलाही, होशियारपुर, पंजाब

Jawahar Navodaya Vidyalaya, Phalahi, Hoshiarpur, Punjab.

Translate this page:

Vidayalaya Level Committees

Sr.No

Name of the Committee

Member

Signature

1.     

Vidyalaya Management Committee

1.District Magistrate/ Collector/ Deputy Commissioner, -    Chairman

2.D.E.O. Member

3. Executive Engineer  PWD – Member

4. Principal, Govt. Sr. Sec. School, Phalahi– Member

5.VP/SMT.

6. Member of Public.

7.Chief Medical Officer

8. Two representatives from parents

9. Principal of JNV – Member Secretary

 

2.     

Vidyalaya Advisory Committee

1.District Magistrate / Chief Secretary of Zila Parishad / District Development Officer Zila Parishad/ Chief Executive Officer Zila Parishad -  Chairman

2. Local M.P. (Rajya Sabha) – Member.

3. Chairman, Zila Parishad or his nominee from Zila Parishad.

4.Principal, Govt. Sr. Sec. School, Phalahi -Member

5. District Education Officer (Secondary).

6. Ms. Pooja Vashishtha, Assistant Professor, DAV College, Educationist of the area nominated by the District Magistrate.

7. District Executive Engineer (PWD).

8. Principal JNV – Member Secretary.

 

3.     

Purchase Advisory Sub Committee

1. Principal JNV – Chairman.

2. Nominee of the Chairman of VMC- Member

3. District Education officer (Secondary) or Executive     Engineer, PWD (B&R)- Member

4. One Teacher of JNV, Phalahi Distt. Hoshiarpur

5. Principal, Govt. Sr. Secondary School, Rajpur 

    Bhayan-Member

 

4.     

Appointment of Sub Committee

1.Principal                                          

 

2.District Education Officer- Member

3.One Educationist (Preferable a Principal or residential College of School) – Member

4.Subject Expert, if any –Member

5. Principal of the neighboring JNV

 

5.     

Anti Sexual Prevention Committee & Prevention of Sexual Harassment of women at workplace.

1. Principal                                                       

2.Vice Principal                            

3.Sh. Ravinder Singh                                           

4.Male Student of Class XII                                

5.Female Student of Class XII

6.Ms.Sonika Vashist(PGT-History)

 

 

6.     

Complaint suggestion box Committee

1.Principal

2.Sh. M.P.S. Solanki, Vice Principal                                    3.School Captain – Boys

4.School Vice Captain - Girls

 

7.     

Discipline Committee at Vidyalaya level

1.Principal -  Chairman                                                    2.V.P/ SMT                                         

3.Smt. Sonika Vashisht, PGT (History)

4.Sh. Jaswinder Singh, (PET M)

 5.Smt. Rajni Pathaina (PET F)                                  

6.All HMs and AHMs

 

8.     

Discipline Committee against Serious cases of students indiscipline

1.Deputy Commissioner, (Chairman VMC)

2.D.E.O, Secondary (Hoshiarpur)                          

3.Vice Principal/SMT                                       

4.Principal, JNV- Convener

 

 

9.     

Condemnation Committee

1.Principal (Chairman)                                              

2.One Member of VMC                                                      3.V.P/ SMT                                                                    

4.Office Superintendent

5.Stock Holder of the respective stock.                             6.Store Keeper

 

10.   

Mess Committee

 

 

1.Principal, Chairman                                                      2. VP/SMT                                                                  

3. Smt. Shikha, (Staff Nurse)

4. Sh. Puneet Kumar chanda  (CA)                                    5. Vidyalaya Captain (Boys)                       

6. Vidyalaya Vice Captain (Girls)                               

7. One Migrated student.                                         

8. One child from each class.                          

9. HMs on Rotation basis

 

11.   

District Level Food Quality and inspection committee

1. Joint Collector/ Additional District Magistrate – Chairman.

2.District Civil Supplies Officer – Member

3. District Medical and Health Officer – Member

4. District Education Officer – Member

5. Representative of local M.P. to be nominated by the Chairman, VMC out of a list provided by the M.P.

6. Principal of the JNV- Member Secretary

 

12.   

Academic Committee

1.VP/ SMT                         

2.Smt. Sanjeev Kumar (I/C Academics)

3.Smt.Sonika Vashisht(PGT-History)                                4.PGT-Maths                          

5.Sh.Samarjeet Singh Bhatia,PGT Physics

6.Sh.Ganesh TGT-Maths(I/C Time Table)

7.Sh. B.S. Chouhan, TGT (Hindi)

 

13.   

Internal Examination

1. Smt. Sonika Vashisht PGT History I/C Exam.

2. Sh.  B.S. Chouhan, TGT Hindi                                      

3. Sh Shiv chand  (LDC)                                 

4.Sh.S.R. Bansal ,SUPW

5.Sh.Satnam Singh(Lab Attendent)                               

6.Mrs Vaishali Sharma FCSA 

 

14.   

CBSE

1. Mr. Sunil Kumar Dogra,(PGT, Bio)                        

2. Mr. Samarjeet Bhatia                                  

3. Mrs Vaishali Sharma FCSA                                 

4.Sh.Shakeeb Arsalan,SK

 

 

15.   

Biology Lab.

Mr. Sunil Kumar Dogra,(PGT, Bio)

 

16.   

Physics Lab

Mr. Samarjit Bhatia, PGT (Physics)

 

17.   

Chemistry Lab

Resource Room

 Mrs.Shilpa Chaudhary,PGT-Chemistry

 

18.   

Maths Lab

Mrs. Manju Bala(TGT Maths)

 

19

junior Science Lab

Smt. Gitika Kumari, TGT (Science)

 

20.   

NSS

1.Sh.Umesh Bhardwaj,TGT-Hindi                                            

2.Sh.B.S.Chouhan

 

21.   

JNVST & Lateral Entry

1.Sh.Sanjeev Bhullar,PGT-Commerce                                2.PGT-Economics                                   

3.Sh.Umesh Bhardwaj,TGT-Hindi

4.Mrs Vaishali Sharma FCSA                           

5.Sh.Shakeeb Arsalan,SK

 

22.   

M&R Committee

1. Principal – Chairman                           

2. Vice Principal/Sh. Dhanpat , I/C                                

3.Sh.Ravinder Singh O/S                   

4.Sh. Samarjit Bhatia , PGT (Physics)

5.Ms Baljinder Kaur,TGT-English

6.Sh.B.S.Chouhan (TGT-HIndi)

7.One PTC Member

 

23.   

CCA & Cultural Committee

1. Sh. Dhanpat Singh, PGT (Hindi) – Member

2. Smt. Sangeeta Shonik, (PGT English) Member.

3. Sh. Surinder Kumar TGT, English - Incharge

4. Ms Baljinder Kaur,TGT-English

5. Sh. Umesh Bhardwaj, TGT (Hindi)

6. Smt. Gurdip Kaur, TGT Punjabi

7. Mr.Harinderjit Singh TGT Punjabi

8. Sh. Bharat Jasrotia, Music Teacher

9..Mrs Vaishali Sharma FCSA

10.Shakeeb (SK)

 

24.   

Sports Committee

 Sh.MPS Solanki, Coordinator

1. Sh. Jaswinder Singh, (PET M)- Incharge Stock N.C.

2. Smt. Rajni Pathania (PET F) –Member I/C Stock

Consumable .

3. Smt. Sangeeta Shonik(PGT-English) –Member

4.Smt. Gurdip Kaur(TGT-Punjabi) - Member

5. Smt. Manju Bala, TGT (Maths) – Member.

 

25   

Library and Text Books Committee

1.Smt. Santosh Kumari Yadav, (Librarian) Incharge

2.Smt. Sangeeta Shonik, (PGT Eng)

3..Mrs Vaishali Sharma FCSA

4.Sh. Sanjeev Kumar, (PGT Commerce)

5.Smt. Manju Bala, (TGT Maths)

6. Sh. B.S. Chouhan, (TGT Hindi)

7. Smt. Gurdip Kaur (TGT Punjabi)

 

26.   

Guidance and Career Counseling Committee

1. Smt. Santosh Kumari Yadav, (Librarian)- Incharge

2. Sh. Dhanpat Singh (PGT-Hindi)

3. Sh. Sunil Kumar Dogra, PGT (Bio)

4.  Sh. Sanjeev Kumar, PGT (Comm.)

 

27.   

Pace Setting Committee

1.Sh.Surinder Kumar(TGT_English) I/C

2. Smt. Gitika Kumari, (TGT Science) 

3. Sh. Sanjeev Kumar, PGT (Comm.)

4. Sh Rakesh Soni PGT (Chemistry )

5. Sh. Mohd Zaki, (Art Tr.) – Member

6. Smt. Santosh Kumari Yadav –Member

7. Sh. Jaswinder Singh, PET (M)

8.Smt. Rajni Pathania, PET(F)

9. Ms Ankita, Staff Nurse

10.FCSA

11.Mr.Shakeeb (SK)

 

28.   

P.T.C

1. Sh. Dhanpat Singh, PGT (Hindi)

2.Sh. Samarjeet Bhatia, PGT (Physics)

3.Sh. Jaswinder Singh, PET (M)

4.Sh. Balwinder Singh Chouhan, (TGT, Hindi)

5.Smt. Gitika Kumari, TGT Science

 

 

29.   

Scouts and Guides

1. Sh.  Harinderjit singh – Scout Captain.

2. Smt. Gurdeep Kaur TGT-Punjabi

 

30.   

NCC

1. Smt. Rajni Pathania,PET (F)

2. Sh. Bharat Jasrotia , Music Teacher 

3.Sh. Umesh Bhardwaj, TGT (Hindi)

 

31.   

Hindi Raj Bhasha

1.Sh. Dhanpat Singh, PGT Hindi – Incharge

2.Sh. B.S. Chouhan, (TGT Hindi)

3. Sh. Umesh Bhardwaj, TGT (Hindi)

4..Smt. Sangeeta Shonik,(PGT Eng)

5. Sh. Surinder Kumar, (TGT Eng)

6.Ms Baljinder Kaur, (TGT Eng)

7.Smt. Gurdip Kaur, (TGT Pbi)

8.Sh.Harinderjit Singh TGT-Punjabi                             

9. Sh. Ravinder Singh, OS                                

10. Sh. Shiv chand , LDC 

 

 

32.   

Competitive Examinations

1.Sh.Samarjit Bhatia, PGT Physics – I/c.

2.Sh.Sunil Dogra,PGT-Biology      

3. Smt. Manju Bala, TGT (Maths)

4.Smt. Santosh Kumari Yadav, Librarian

 

33.   

Science, Maths and Social Science Exhibitions

1.Sh. Sunil Kumar Dogra , PGT (BIO) – I/c

2.Smt. Sonika Vashisht, PGT (History)

3.Sh. Samarjit Bhatia, PGT (Physics )                            

4.PGT (Maths)                                                   

5.Mrs Vaishali Sharma FCSA     

 

34.   

Herbal Garden

1. Smt. Sanjeev Kumar,PGT-Comm.

2. Smt. Santosh Kumari Yadav, Librarian

3. Smt. Gurdip Kaur, TGT (Punjabi)

 

35.   

Community Work:  Campus Beautification and Planation  Committee

Sh. Sanjeev Kumar, (PGT Comm.) I/c

All Staff Members and Students

All HMs/ AHMs

All Vidyalaya Appointments

 

36.   

Uniform,

Bedding,

Furniture,

Student Stationery, Hostel Equipment , Mess Dry Ration Store LPG Stock

1.Mrs.Aruna,JSA                                                                 

 

2.Mr.Shiv Chand

 

 

37.   

Electricity & Water

 1. Sh. Jaswinder Singh, PET (M)                               

2. Ms Ankita, Staff Nurse                         

3. Sh. Ranjit Singh, ECP (D/W)

 

38.   

Samsung Smart Class Room

Committee

1.Sh. Samarjeet Bhatia, PGT Physics – Incharge

2. Mr. Surinder Kumar, TGT (Eng.)

3. Smt. Gitika Kumari, (TGT Sci.)                            

4.Mrs Vaishali Sharma FCSA     

 

39.   

Computer Room and ICT.

1. Mrs Vaishali Sharma FCSA                                  

2. Smt. Manju Bala I/C                                                   

3.Sh. S.R. Banal , SUPW Tr

 

 

40.   

 

Vegetables, Fruit, & DCR

Utensils (Mess)

Sh. Puneet Kumar chanda , CA 

 

41.   

Adolescence Education Programme

1.Sh. Sunil Kumar Dogra, (PGT Bio)

2.Smt. Gitika Kumari, TGT (Science)

3. Ms Baljinder, TGT (English)                   

4. Sh.Manju(maths )                                                  

5.Male Counsellor                                            

6.Female Counsellor

 

42.   

 

Museum Corner

Ms Baljinder , TGT English 

 

43.   

Office Stationery

 Sh.Shakeeb Arsalan,SK

 

44.   

Medical Store & Medical Treatment

Ms. Ankita, Staff Nurse

 

45.   

Migration and     Mini-migration Committee

1.Vice Principal/SMT                        

2.Smt. Sangeeta Shonik, PGT (English)

3.Mrs. Manju Bala, TGT(Maths)                      

4. Sh. Sunil kumar Dogra                        

5. Sh.Samarjit Bhatia PGT (Physics)                    

6. Smt. Rajni Pathania

 

46.   

Art &Craft

 

1.Mr. Mohd Zaki, Art Teacher 

 

 

47

Musical Instruments

1.Sh. Bharat Jasrotia,(Music Teacher)

 

48

Daily Need

Mr.Shiv Chand(LDC)            

 

49

E-Punjab Data

1. Sh.Shakeeb Arsalan,SK

2.FCSA

 

50

PISA Club

1.Mr.Ganesh Kumar I/C                               

2.Mr.Dhanpat (PGT-Hindi)

3.Mrs.Sangeeta Shonik(PGT-English)

4.Ms.Manju Bala(TGT-Maths)

5.Sh.Samarjit Bhatia,PGT Physics

6. TGT English

7.Mr.Surinder Kumar,TGT-Eng.

8.Sh.Sunil Kumar Dogra,PGT-Biology

9.Smt.Gitika KUmari,TGT Science

10.Mr.Umesh Bhardwaj TGT-HIndi

11.Mr.B.S.Chouhan TGT-Hindi                         

12.PGT Chemistry                                                      

13.PGT Maths

 

 51  Eco Club

    1. Sh.S.K Dogra,PGT-Biology-I/C

    2.Sh.Harinderjit Singh,TGT PUnjabi

   3.Sh.Jaswinder Singh,(PET Male)

    4.Mr.Rajni Pathania,PET (Female)

   5. Sh.Satnam Singh,Lab Attendant

                6.PGT Chemistry

                           

 

      7.PGT-EConomics