Academic Schedule
Thur Dec 7 2017 , 13:28:16

नवोदय विद्यालय समिति

Navodaya Vidyalaya Samiti

( Ministry of Education, Department of School Education & Literacy) Government Of India

जवाहर नवोदय विद्यालय, गजनेर, बीकानेर, राजस्थान

Jawahar Navodaya Vidyalaya, Gajner, Bikaner (Raj.)

Time Table

PERIODS & TIME  

I

II

III

IV

V*

CLASS 

9.00 AM TO 9.40 AM

10.00 AM TO 10.40AM

11.20  AM TO 12.00 PM

12.20 PM TO 1.00 PM

4.00 PM TO 4.40 PM

XII

HINDI(1-2), ENGLISH (3-6) 

PHYSICS/ECONOMICS             (1-5) , LIB.(6)

MATHS/BIO (1-5),       

HINDI (6)

CHEMISTRY/

ACCOUNTANCY (1-6)

PHY(1),CHEM.(2),

B.ST.(1-2),

SUPW(3),ENG(4), 

PHE(5),MATHS/BIO.

(6) 

XI

MATHS/BIO (1-5), SUPW/GK (6) 

CHEMISTRY/

ACCOUNTANCY(1-5),

PHE(6)

PHYSICS/ECONOMICS    

(1-5), LIB.(6)

ENGLISH(1-4),

HINDI(5-6)

HINDI(1),MATHS/BIO(2),

PHY(3,5),CHEM.(4),

B.ST.(3-5), ENG(6)

X

S.ST.(1-3), HINDI(4-6)

SCIENCE(1-6)

MATHS(1-5),

ECO.(6)

PHE(1),LIB.(2),

ENG.(3-6)

MUSIC(1),HINDI(2,3), ART(4),

SUPW(5), MATHS(6)

IX

LIB(1), PHE(2), ENG(3-6)

MARATHI(1),

MATHS(2-6)

SCIENCE(1-5),

MARATHI(6)

HINDI(1-3),

S.ST.(4-6)

ART(1),MUSIC(2),

MATHS(3),

SUPW(4),ECO.(5),

SCIENCE(6)

VIII

ENGLISH(1-4),          MARATHI (5,6)

MATHS(1-4),                       MUSIC(5),ART(6)

S.ST.(1-3),

HINDI(4-6)

 MARATHI(1),

SUPW(2)    

SCIENCE(3-6)

SCI.(1),ART(2),

LIB(3), MATHS(4),

MUSIC (5),PHE(6)

VII

MATHS(1-4), ART(5), MUSIC(6)

 PHE(1),SUPW(2),

LIB(3),  S.ST (4-6)

HINDI(1-2),              ENGLISH(3-6)

SCIENCE (1-4),           

MARATHI(5-6)

S.ST(1),MARATHI(2),  

HINDI(3,5),

SCI.(4),MATHS(6)

VI

S.ST.(1-4), SUPW(5),   ART(6)

 LIB.(1), ENGLISH(2-6)

HINDI(1-2),

SCIENCE(3-6)

MARATHI (1-2),         

MATHS(3-6)

SCI.(1),MATHS(2),

MUSIC(3),        

HINDI(4),

PHE(5), MARATHI(6)

 

Sr. No.

Name of the teacher

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

8.20 am - 9.00 am

9.00 am- 9.35 am

9.35 am - 10.10 am

10.10 am - 10.45 am

11.05 am- 11.45 am

11.45 am - 12.20 pm

12.20 pm -

12:55 pm

12.55 pm- 01.30 pm

1

Sh. M.L. VERMA

(Principal)

X A (2), VIII A (5)

XII SC (1)

XB(3) XISC (6)

 

VIII B (4)

 

 

IX A (5) IX B (2)

2

Mrs. Manju Sharma

(Vice Principal)

VIII A (4)  XA (3)

 

VIIB(1)  XB(2)

 

VIII B (1)                        VI A (4)

 

XI SC( 3,4)         VIIA (2) VIB (5)

 XII SC (5,6)

3

Mrs. Divya Saxena 

(PGT Mathematics)

VIII A (1-6)

XI SC  & COM

(1,3-6)    

 

XII SC & COM

(1-3,5,6)

VIII B (1-6)

 

XI SC & COM           (1,2 )                      XII SC &COM (5,6)

XI SC& COM (1,2)                      XII SC &COM ( 5,6)

4

Mrs. Pratibha Singh

(PGT English)

XII SC (1-6) 

XII SC. (1)

XI COM (1-6)

XI SC (6)

XII COM (1-6)

 XI SC (1-6)                     

XI COM (3)

XII COM (4)

 

5

Mr. Alok Sharma

 (PGT Chemistry)

VII B (1-5,6*)

XII SC (1-5)

 

VII A (1*,2-6)

XI SC (2-6)

 

XII SC (1,2 )            XI SC (3,4)

XII SC (1,2 )

XI SC (3,4)

6

Mr. Mahavir Singh

(PGT Hindi)

 

XI COM(1,3-6)   

XI SC (2)        

XI SC

(1-6)

XII COM                         (1-3 , 5,6)

XII SC  (1-6)

 XII SC (4)                    

XI COM (1-2)      

XII COM (5,6)

XI COM (1-2)

XII COM (5,6)

7

 Ms. Tejasvita Tiwari

(PGT Biology)

VI B  (1*,2-6)

XI SC (1,3-6)    

 

XII SC                              ( 1-3,5,6)

VI A ( 1-5,6*)

 

XI SC (1,2)               XII SC (5,6)

XI SC (1,2)

XII SC (5,6)

8

Mrs. Pratibha   

(PGT Physics)

XI SC (1-5)

VIII A (1*,2-6)

XII SC

(2-6)        

 

                   

VIII B (1*,2-6)

XII

SC (3,4)                 XI SC (5,6)

XII SC (3,4)

XI SC (5,6)

9

Mr. V.K. Godara

 (PGT Economics)

XII COM (1-6)

 

IXA (1- 2) IXB (5-6)

XI COM (1-6)

 

XIICOM (1-3)

XI COM (4-6)       

X A (1- 3)               

X B (4-6)

 

10

Mr. B.L Chaudhary

(PGT Commerce)

XI COM (1-6)

XII COM(1-6)

XII COM(1-6)

 

XI COM (1-6)

 

XII COM (1-3)        XI COM (4-6)

XII COM (1-3)

XI COM (4-6)

11

Mr. Kanaram Prajapat

(PGT Geography)

XI SC (6)    (GS/AEP)

X A (1-6)

IX B (1-3) IX A (4-6)

 X B (1-6)

 

IX A (1-3)          

IX B (4-6)

XI COM (3)

(GS/AEP)

12

Mrs. Deepika Rani

(TGT English) 

X A (1-6)

 

VI A 

(1-4)   VIII A (5,6)

VIII B (1-6)                  

X B (1-6)

 VI A  (3-6)

VIII A (1-6)

X A (1,2) X B (3,4)            

VIII B (5,6)

13

 TGT ENGLISH - II

(TGT English)

 

VII A   ( 1-6)

VI B

(1-6) 

 VII B (1-6)                  

IX B (1-6)

VII B (5,6)

IX A (1-6)

VII A  (1,2) IX B (3)

VI B (4,5) IX A (6)

14

Mrs. Anita Budania

(TGT Hindi)

VIIA(1-6)

IX A & B (1-6)

A COURSE

VII B (5,6)

VI B (1) 

VI B ( 1-6)

VII A (2,3)

IX A+B (4-6) B COURSE

VI B (6)

VII B (1-6)

15

Mr. Rajendra Singh

(TGT Hindi)

 

X B (1-6)          

VIII B 

(1-6)

X A (1-6)                

VIII A (1-6)

VI A (1,2)

VI A (1-6)

 VIII B (3,4)

VIII A  (5,6)

16

Mr. Gavit S.Velaji

(TGT Marathi)

 

 

VII B

(1-4) 

VI A  (2-6)

VII A (1-5)

VII B (1) IX A+B (4-6)

B COURSE

 

 

17

Mr. R.K. Manchare    

(TGT Marathi)

VIII B (1-5)

IX A & B (1-6)

A COURSE

 

 

 

VIII A (6) 

VI B (1-5) 

VIII A (1-4)

18

Mr. Subhash Vaishnav

(TGT Mathematics)

IX A (1-6)

 

 

IX B (1-6)

VII B (1*,2-6)

 

VII A  (1-5,6*)

IX B (1) 

IX A (5)

19

Mr. M. L. Mehar

(TGT Mathematics)

X  B (1-6)

VI A (1*,2-6)

X A (1-6)

 

 

VI B (1-5,6*)

 

X B (1,2)

X A (5,6)

20

Mrs. Santosh

(TGT Science)

IX B (1-6)

 

X B (1-6)

IX A  (1-6)                         

X A  (1-6)

 

X B  (1-3)         X A (4-6)

IX A (1-3)

IX B (4-6)

21

Mr. Anil Jangid 

(TGT S. Sc)

VI A (1-5)

VIII B (2-6) 

 

VI B (2-6)

 

VII A (1) VIII A  (2-6)

VII B (1-5)

VII A (3-6)

22

Mr. G.S.Rathore

(PET Male)

 

 

XII SC (1) IX A  (3),

IX B (4)

  XII COM (4)

XI SC 1)                        

XI COM (3)

X A (5) X B (6)

 

 

23

Mr. O.P. Soni

(SUPW Teacher)

VIII B (6)

VI B (2)  VII B (6)

VII A (1) VI A (6)

VIII A  (1)

XI SC (4)                     

 

XICOM(1), IXB(2), XII SC (3)

XII COM (4), X B (5), X A (6)

 

IX A (4)

24

Mr. L.S. Bhati

(Librarian)

VI A (6)

VIII B (1) XI COM (2)

VII B (3,4) VI B  (5,6)

VII A(3)

VI A  (5)

XI SC (2,3) XII SC (4)          VIII A (5,6)              

 IX A  (1,2)

VII A (6)          

XIISC (1),

XA(2)

X B (3,4)                                    

XII COM (5,6)             

 IX B  (1,2)  

VIII B (6)

 X A  (4)

VI A (5)

25

Mr. R.A. Qureshi   

 (Art Teacher)

VIII B (3)

VI B (1)                    

VIII A (1,4)

VII A  (2,3)

 

IX A (6)

X B (1),

X A (3) 

VII B (2,4)

IX B (3)          VIII B (5)

VIII B  (1),

VI B (2),

VI A (3,4) 

26

Mr. Ramesh Chand 

(Music Teacher)

 

VII B (5)

 

VIII A  (4,5)                   

 IX B (4)

X A (1) ,

X B (2) VI A (3)

VII A (4,5)          

VII B  (1)                VIII B  (2)

VI B (1,3)

IX B (2)

VI A (6)

27

Ms. B.D Meena        

(PET Female)      

 

 

 

VIII A (2,3)

VI A (1)

 

VII B (3)

XIISC (4)

VII A (6)

VIII B (1)

VIII B (2)

VI B (6)

28

 (FCSA)

 

VII B (1,2) VI B (3,4)

VIII A (2,3)

XI SC (1,5)

VII A (2,3)

IX A (3,4)

IX B (1,3)

XI COM (2)

X A (4) XII SC (5,6)

VIII B (3,4)

VI A (1,2) X A (3)

XII COM (4) X B (5,6)

CLASS Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday

XII Sc

ENGLISH (P.S.)

Maths/Bio


Sh Pawan/Sh. Yogesh

 

 

Computer/Hindi/Painting


Sh. Amit/ Smt. Darshana/

Sh. Arun Tomar

Chemistry


Sh. R Soni

 

English


Smt Sushila

XII Comm

ENGLISH (P.S.)

English


Ms. Sushila

B. Studies


Ms Nirmal

 

Economics            


 Ms Nidhi

         

XI Sc

PHYSICS (PPRATIBHA)

 

Computer/Hindi/Painting


Sh. Amit/ Smt. Darshana/

Sh. Arun Tomar

Maths/Bio


Sh. Pawan/Sh Yogesh

English


Smt Sushila

Phy


Sh Dinesh

XI Comm

ACCOUNTANCY (B.L.C.)

B. Studies


Ms Nirmal

Economics            


 Ms Nidhi

Accountancy


Ms Nirmal

 

       

X A

ENGLISH (D.R.)

Physics/Chemistry


1-2/3-4


Sh. Dinesh/ Sh. R Soni

 

Social Science


Ms. Inderjeet /Ms. Nidhi


1,2/3,4

English


TGT Eng.

Maths                   


 Sh lalit

X B

ENGLISH (D.R.)

Chemistry/Physics


1-2/3-4


Sh. R Soni/Sh Dinesh

 

Social Science


Ms. Inderjeet /Ms. Nidhi


3,4/1,2

English


Sh. Nawang

Maths


Sh  Vijay


 

IX A

HINDI (R.K.)

Maths


Sh Vijay

IX (A+B) Remedial


Social Science


Sh. Jitender

IX(A+B)Science Remedial


Ms Sunanda

Hindi A/Marathi


Smt Neena/Sh R.Morey


 

IX B


 

HINDI (R.K.)

Maths


Sh Lalit

IX (A+B) Supervised


Sh R Manchare

IX(A+B) Supervision


Ms. Darshana

Hindi A/Marathi


Smt. Durga/Sh R.Morey

VIII(A+B)


Remedial

MATHS (D.S.)

Science

Ms Sunanda

Maths


Sh Vijay

Hindi


Smt. Neena

English


Sh Nawang

VIII(A+B) Supervised

MATHS (D.S.)

Sh Rajesh Morey

Ms. Anjali

      Sh Amit

   Sh Rishi Raj Sharma

VII


Remedial

Hindi


Smt. Neena

Marathi


Sh R Manchare

Maths


Sh Lalit

Marathi


Sh. Rajesh Morey

Science


Ms Sunanda

VII  Supervised

Sh. Manchere

Ms Anjali

Sh. R. Raj

Ms. N. Kamal

Smt Neelkamal

VI


Remedial

Maths


Sh. Pawan

Hindi


Smt. Durga B.

English


TGT Eng.


 

Social Science


Sh. Jitender

Comp. Sc.


Smt Anjali

VI Supervised

Sh Dharminder

ShR.Raj

Smt Santosh

Sh. A. Tomar

Sh. N.Negi

 

Days/Period I II III IV   V VI VII VIII
Monday        

 

 

 

 

 

 

 

ELEVENSES

       
Tuesday                
Wednesday                
Thursday                
Friday                
Saturday                

 

  • Smart Class for Class XII Sc & H&T in respect of the subject English is fixed during Remedial Time on Friday(on Choice) .
  • Smart Class for Class XI Com in respect of the subject English is fixed during Remedial Time on Monday (on Choice).
  • Smart Class for Class XI Sc & H&T in respect of the subject English  is fixed during Remedial Time on Thursday (on Choice).

 

 

I/C Time Table

 

Principal

Days/Period I II III IV   V VI VII VIII
Monday        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ELEVENSES

       
Tuesday                
Wednesday                
Thursday                
Friday                
Saturday                

 

 

I/C Time Table

 

Principal

Days/Period I II III IV   V VI VII VIII
Monday

Computer

VI

Smt Anjali

English

VIII-B

Sh Nawang

Science

VI

Sh Yogesh

Marathi

IX-B

Sh R.Morey

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ELEVENSES

S.St

VIII-B

Sh jeetendra

IT

X-A

Smt Anjali

Computer VIII-B

Smt Anjali

Computer VIII-A

Smt Anjali

Tuesday

Computer

VI

Smt Anjali

English

VIII-A

Smt Asha

Maths

VII-A

Sh Pawan

Marathi

IX-A

Sh R K Manchare

Painting

XII

Sh Arun Tomar

Computer VIII-A

Smt Anjali

Computer VIII-B

Smt Anjali

Computer VII-B

Smt Anjali

Wednesday

Hindi

VIII-A

Smt Neena

Hindi

IX-A/B

Smt Neena/ Durga

(on rotation)

Maths

VI

Sh Vijay/Sh Lalit

F.P.

XII H&T

Sh Lalit

Maths

VII-B

Sh Pawan

English

VII-A

Smt Asha

Business Study

XII Com

Smt Nirmal

MAths

X-A

Sh Vijay

Thursday

Science

VII-A

Sh Rakesh Soni

Eco

XII Com

Smt Nidhi

Hindi

XI

Smt Darshna

Eco

XI Com

Smt Nidhi

Hindi

XII

Smt Darshna

Hindi

VIII-B

Smt Durga

Marathi IX(A+B)

Sh R. Morey

IT -B

Sh Amit

Friday

Maths

XII Sc

Sh Pawan

XI

Com

Smt Nirmal

Maths

VII-A

Sh Pawan

XII

Com

Smt Nirmal

S.St

VIII-B

Sh Jeetendra

S.St

VIII-A

Sh Jeetendra

Computer VII-A

Smt Anjali

Computer IX-A

Smt Anjali

Saturday

Computer VII-B

Smt Anjali

Maths

X-B

Sh Lalit

Science

VII-B

Sh Dinesh

English

VII-B

Sh Nawang

Maths

VII-B

Sh Pawan

IT

X-A

Smt Anjali

Hindi

VI

Smt Durga

Computer IX-B

Smt Anjali

 

(Inderjeet Tomar)

I/C Time Table

(Suman Kumar)

Principal