Vidyalaya Level Committees
Thur Dec 7 2017 , 13:28:16

नवोदय विद्यालय समिति

Navodaya Vidyalaya Samiti

( An Autonomous Body Under MHRD ) Government Of India

जवाहर नवोदय विद्यालय,लोहरदगा

Jawahar Navodaya Vidyalaya, Lohardaga

Vidayalaya Level Committees

 

 

JAWAHAR NAVODAYA VIDYALAYA, JOGNA, LOHARDAGA (JHARKHAND)

 

ACADEMIC SESSION 2020-2021

 

 

Under cited responsibilities are entrusted to the staff members of the Vidyalaya mentioned below in the wake of the expectation that they bid their worth effort to perform their duties and see symphony of the Vidyalaya’s smooth running, utmost welfare and achieve the goal of NAVODAYA VIDYALYA SAMITI.

 

SN

Committee

Name of Teacher

Duties Assigned as

01.

Academic Committee

1.    Mrs.Suman Surin, VP

2.    Mr. P.K.Singh, PGT (Eng)

3.    Mr. D.Kumar, PGT(Chem.)

4.    Mr. J.Kujur, PGT(Geog.)

5.    Mr. P.Srivastava, PGT(Maths)

6.    Mr. Y.Pathak, PGT(Bio)

  1. Mr.Arun Naglot, PGT(Com.)
  2. .Mr. S.N.Karak, TGT(Sc.)
  3. MR A K SINGH, TGT MATHS

 

1.    Time-Table, Routine as per CBSE / NVS.

2.    Class arrangements as per requirements.

3.    Responsibilities of Academic meeting every month.

4.    Collection of teacher’s Diary forth -nightly.

5.    Correction of copies.

02.

Mess Committee

1.    Mrs. Suman Surin (VP)

2.    Mr. P.K.Singh, PGT (Eng)

3.    Mr. D.Kumar, PGT (Chem.)

4.    Mrs. J Kujur, PGT GEOG.

5.    Mr.B.Panda, (Catt. Asst.)

6.    Smt. Anita Lakra, Staff Nurse

7.    School Captain

8.    School Vice-Captain

1.    Proper maintenance of Register, DCR.

2.     Proper maintenance of Mess Store.

3.    Regular supervision of the cleanliness in the Mess. (Mrs.lakra, Staff Nurse).

4.    Responsibility for mess meeting      first week of every month. Efforts regarding improvement of Hygiene & quality of food.

03.

Examination Committee

(Internal)

1.    Mr P.Srivastava, PGT(Maths) I/c

2.    Mr. Y. Kumar,PGT(Bio)

 

1.    Proper maintenance of all examination records.

2.    Conduct of Unit Tests as per Instruction of NVS (RO) Patna.

3.    Emphasis on the implementation of CCE as per NVS instruction.

4.    Announcement of Result as per            schedule.

CBSE

1.    Mr. P.K.Singh, PGT(Eng)- I/C

2.    Mr. G.Gupta, PGT(Comp. Sci)

04.

Admission (JNVST -VI, IX) Committee

1.    Mr. S.B.Mishra

PGT (Hindi), I/C

2.    MR. R P VISHWAKARMA,TGT ENGLISH

3.    Mr. A.K .Singh, TGT MATHS

1.    Timely completion of all JNVST works as per NVS instruction.

2.    Admission of class – VI.

3.    Proper maintenance of JNVST and admission records.

05.

CCA Committee

1.    Mrs. J.Kujur, PGT (Geo.)

2.    Mr. P Lomga, TGT (Hindi)

3.    Mr. C.R.Hembram(Art Teacher)

4.    Mr. Sunil Kumar, TGT English

5.    Music Teacher

 

 

1.    Proper entry and maintenance of all the CCA activities.

2.    Conduct of CCA activities.

3.    Emphasis on the Programmes including science promotion.

4.    Communication skill, information technology and aesthetic performance of students.

     (Weekly Programme)

06.

 

 

 

07

Pace Setting (PSA) Committee

 

1.    Mrs. J.Kujur, PGT (Geo.)

2.    Mrs. B. Kumari, PET (F)

3.    Mr. R. R. Dakua, PET (M)

4.    Mr. M Balkhi, TGT Urdu

  1. Mrs. J.Kujur, PGT (Geo.)
  2. Mr S Manjhi, TGT SST
  1. Proper maintenance of Records.
  2. Conduct of the activities as per instructions.

 

  1. Proper maintenance of Records.
  2. Conduct of the activities as per instructions.

 

Resource Room

Geo Lab

08.

Migration and Mini-Migration Committee/ Admission of class IX & XI.

1.    Mr. S.B.Mishra, TGT (Hindi)

2.  Mr. R. P. Vishwakarma, TGT ENG

3.  Mr. A K SINGH, TGT MATHS

 

1.    Proper maintenance of records.

2.    Proper accommodation of the migrated students in the Vidyalaya.

3.     Responsibility for the Journey Reservation in scheduled time.

 

09.

Games & Sports Committee

1.    Mr. R.R.Dakua, (PET) - I/C

2.    Mrs. B. Kumari, PET (F)

3.    Mr. L M PAUL,SUPW Teacher

 

1.    Conduct of Games & Sports regularly as per Academic Calendar.

2.    Screening of talented students and to train them to participate in Cluster, Regional and National level Games & Sports.

3.     Inculcation of Sportsmen sprit among students.

10.

Art & Craft Plantation and Beautification Committee

1.     MR C R HEMBRAM Art Tr.

2.    Mr. S. N.Karak, TGT(Sci)

3.    Mrs. R.R. Dakua, (PET (M)

4.    Mr.L.M.Paul(SUPW)

 

1.    Beautification of school.

2.    Nurture the talents of students in art and craft as well as aesthetic performance.

11.

Water & Electricity Committee

1.    Mr. L.M.Paul, SUPW

2.    MR A K SINGH, TGT (Maths)

3.    Mr. Manoj, ECP

1.    Proper supervision of Water &  Electricity supply in the campus.

 

12.

PTC

1.    Mr. D. Kumar, PGT(Chem)

2.    Mr. ARUN NAGLOT,PGT COMM

3.    Mr. R K PRASAD, Librarian

     

1.    Conduct of PTC meeting at regular intervals.

2.    Implementation of decision taken in PTC meeting.

3.    Coordinating and counseling of parents and students for the smooth functioning of the Vidyalaya.

13.

Disciplinary Committee

1.    Mrs.Suman Surin, VP

2.    Mr. P.K.Singh, PGT (Eng)

3.    Mr. D.Kumar, PGT(Chem)

5.    Mrs. B. Kumari, PET (F)

6.    Mr. R.R.Dakua, PET(M)

7.    MR L M PAUL , SUPW TR

1.    Any sort of indiscipline should be rooted out through disciplinary committee.

2.    Put up the action taken for indiscipline report to the undersigned for counter signature.

14.

Scout & Guide Committee

1.    Mrs. J.Kujur PGT( GEO)

2.    Mr. A.K.Singh,TGT (Maths)

3.    Mrs. B. Kumari, PET (F)

4.    TGT(Hindi)

1.    Regulation and conduction of Scout and Guide activities as per requirement and academic calendar.

2.    Proper maintenance of Records.

3.    Every fifteen days (Activities required)

 

15.

Photography Committee

1.    Mr. Azaz Ahmed, TGT(Urdu)

2.    Mr. C R HEMBRAM, ART TEACHER

 

 

1.    Managing photography as per requirement.

2.    Keeping up of Photographs and records.

3.    Decorate the photograph board time to time.

16.

Career Counseling Committee

1.    Mrs.Suman Surin, VP

2.    Mr. P.K.Singh, PGT (Eng)

3.    Mr. D. Kumar, PGT(Chem.)

4.    Mr. S.K.Singh, PGT (Eco.)

5.    Mr. P.Srivastava, PGT(Maths)

6.    Mr. R K PRASAD, Librarian

7.    Mr. Y.Pathak, PGT(Bio)

8.    Mr. A.Naglot PGT (Comm)

1.    Display of information related to various courses for students.

2.    Counseling to the student as per their talent and interest.

 

 

17.

Noting & Drafting Committee

1.    Mr. P.K.Singh ,PGT (Eng)

2.  Mr. S.B.Mishra, PGT(Hindi)

1.    Work as per the instruction of the undersigned and as per requirement.

18.

Morning  PT, & Assembly

1.    Mr. R.R.Dakua, PET (M)

2.    Mrs. B. Kumari, PET (F)

3.    Mr. SUNIL KUMAR,TGT (Eng.)

4.    Mr M. Balkhi, TGT Urdu

5.    Mr P Lomga, TGT Hindi

 

1.    Regular conduct of Morning PT.

2.    Regular conduct of Morning and Evening Assemblies .

3.     Checking of proper turnout of students in Morning Assembly – Both PETs.

4.    Good presentation of the morning PET

5.    All HMs & AHMs are responsible for assembly programmes in their concerned house.

19.

M& R Committee

1.    Mrs. Suman Surin, VP

2.    Mr. P.K. Singh, PGT (English)

3.    Mrs. J KUJUR, PGT GEOG.

4.    Mr. P.Lomga TGT (Hindi)

5.    Mr. L.M.Paul, SUPW Tr.

6.    Mr. C.R.Hembram,Art Tr.

7.    Mr Awadhesh Kumar, OS

8.    SCHOOL CAPTAIN

 

1.    Day to day maintenance of record.

2.    List out work to be done for the session 2016-17.

3.     Meeting register of M&R

20.

(AEP)

Adults Education Programme Committee

1.    Mr. S.N.Karak, TGT(Sci)

2.    Mrs. A.Lakra, Staff Nurse

1.    List out the Programme.

2.    Every 15 days AEP Programme should conduct.

3.    Record should be maintained.

4.    As per scheduled AEP programme to be conducted.

21.

Study Circle

1.   Mr. P.K.Singh, PGT (Eng)

2.    Mr. D.Kumar, PGT(Chem)

3.   Mr. P.Srivastava PGT(Maths)

  1. Mr. S.K.Singh,PGT (Eco.)
  2. Mrs J Kujur, PGT (Geog.)

 

1.    Conduct of Monthly study circle meeting.

2.    Maintenance of records.

 

22.

Guest House

1.    Mr  S N Karak, TGT Science

2.    Mr. B Panda , (C.A.)

1.    Proper maintenance of guest house.

2.    Proper care of the guest

23.

Wall Magazine Committee

  1. Mr. P.K.Singh, PGT (Eng)
  2. Mr. S.B.Mishra, PGT(Hindi)
  3. Mr. M. Balkhi, TGT Urdu
  4.  Mr. P. Lomga, TGT (Hindi)

     5.Mr. Sunil Kumar, TGT(Eng)

1.    Collection of   the poems from students Hindi/English. (Every fifteen days.) & display in the wall magazine

24.

ICT Committee

1.    Mr. G.Gupta, PGT(Comp. Sci)

2.    FCSA

1.    As per the instruction of Dy. Commissioner every teacher will take class through computer (weekly).

2.    Maintain the register.

25.

Allotment OF Quarter

 

1.    Mrs. Suman Surin, VP

2.    Mr. P.K. Singh, PGT (English)

3.    Mrs. J.Kujur, PGT(Geo.)

4.    Mr. P.Srivastava, PGT(Maths)

1.    Sorting out the problems related to allotment of quarters

26.

Quiz Committee.

1.    Mr. D. Kumar, PGT (Chem.)

2.    Mrs. J Kujur, PGT Geography

3.    Mr. P.Srivastava, PGT(Maths)

4.    Mr. Y. Kumar, PGT Biology

5.    Mr. S.Manjhi, TGT S.St.

6.    Mr. S.N.Karak, TGT(Sc.)

7.    Dr. S.C.Mishra, TGT(Maths)

8.    Mr. Sunil Kumar, TGT English

1.    Committee members will decide the Quiz Programme.

Topic: Maths

            Science

            Social Science

            English

            Hindi

 

2.    Every forth nightly Quiz Programme to be conducted.

 

27.

Cleanliness Committee

1.    Mr. C.R.HembramArt Teacher

2.    Mr. S. N.Karak, TGT(Sci)

3.    Mr. R.R.Dakua, PET(M)

4.    Mrs. B.Kumari, PET(F)

5.    Matron

6.    Mrs. L.M.Paul(SUPW)

7.    (Music Teacher)

 

Every fifteen days Committee will review  the cleanliness the dirty area of the Vidyalaya. Students will clean the campus as well as surrounding of the house with the guidance and supervision of the Committee members and HM & AHM with the guidance & supervision of VP.

28.

Museum Corner

1.    Mrs. J.Kujur, PGT(Geo.)

2.    Mr S Manjhi, TGT(S. St.)

To purchase the items for Museum corner.

29.

Safety & Security Committee

1.    Mrs. Suman Surin, VP

2.    Mr. P K Singh, PGT Engl.

3.    MR. L.M.Paul, SUPW Tr.

4.    Mr. R.R.Dakua, PGT (M)

5.    Mr. C.R.Hembram, Art Teacher

6.    Mrs. Anita Lakra, Staff Nurse

Every forth Night, committee members will visit the campus, each and every corner of the the Vidyalaya, to see the dangerous point of the Vidyalaya and record will maintain.

30.

Junior Science Lab. Committee

1.    Mr. S.N.Karak, TGT(Sc.)

 

Once  a week students will visit the lab(group wise) from class VI to VIII

31.

Junior Maths Lab. / Junior Maths Olympiad Committee

1.    Dr. S.C.Mishra,TGT(Maths)

2.    Mr. A.K.Singh, TGT(Maths)

 

 

Once in a week students will visit the lab(in a Group) from class VI to VIII

32.

Cultural Programme Committee

1.    Mrs. J.Kujur,PGT (Geo)

2.    Music Teacher.

3.    Mrs. B.Kumari, PET(F)

4.    Mr. A . Ahmad, ,TGT (Urdu)

 

Every month one cultural programme should conduct.

Committee Members will finalized the cultural programme and also select costumes.

All HM & AHM will give the instruction to the students in their respective houses.

33.

 

Smart Class Room

1.    Mr. G.Gupta, PGT (Comp.Sc.)

2.    Mr. S.B.Mishra, PGT(Hindi)

3.    FCSA

 

All subject teachers should take class through smart class once in a week.

Register should maintain.

Every month send the information to NVS, RO, Patna latest by 10th of every month.

Proforma already sent by RO.

34

Remedial Classes

&

Supervised Study

  1. Mrs. Suman Surin, VP
  2. Mr. P.K. Singh, PGT English

3.    Mr. D.Kumar, PGT (Chem)

 

Register should maintain of weak students.

All subject teachers take class of weak student

Concept should be clear of the students.

Register should maintain of supervised study.

Note down the name of students who are not present in the supervised class and inform to the Principal.

35

Rajya Bhasa

  1. Mr. S. B. Mishra, PGT(Hindi)
  2. Mr. P.Lomga,TGT (Hindi)
  3.                         TGT (Hindi)

Time to time compliance of Rajya Sabha.

36

Maths Olympiad

1.    Mr. P.Srivastava, PGT(Maths)

2.    Dr. S.C.Mishra,TGT (Maths)

3.    Mr. A.K.Singh,TGT(Maths)

Select the talents student of Maths in every class.

Give them special instruction and provide books also.

37.

Different Compititive Exams

1.    Mr. P.Srivastava,PGT(Maths)

2.    Mr.Gaurav Gupta, PGT (C.S.)

3.    Dr S C Mishra, TGT Maths

4.    FCSA

1.    Compliance of the concerned letters

38.

NCC

1. L.M.Paul, SUPW Tr.

All activities related to NCC

39.

Diseal/Fuel

1.Mr. L.M.Paul(SUPW)

2. Santosh Kr Singh, LDC

Stock entry of diesel/Fuel for Gen –set and vehicle

40.

Furniture

1.Mr Santosh Kr Singh,LDC

2.Mr. Pinku,MTS

All related work

41

Youth Parliament

  1. Mrs. Jyoti Kujur, PGT (Geog)
  2. Mr. Arun Naglot, PGT (Commerce)
  3. Mr. S. Manjhi, TGT (SST)

Conduct of Youth Parliament as per schedule.

42

Dakshna

  1. Mr. Gaurav Gupta, PGT (CS)
  2. Mr. Arun Naglot, PGT (Commerce)
  3. Mr. L.M.Paul, SUPW Tr.

Timely compliance of the taste.

43

Sunday Duty/ Weekly off/MOD

  1. Mr. P.K. Singh, PGT (Eng.)
  2. Mr. D. Kumar, PGT (Chem.)
  3. Mrs. J Kujur, PGT (Geo.)

To Prepare the Sunday Duty/ Weekly off & MOD

44

Time Table  I/c

  1. Mr. D. Kumar, PGT (Chem.)
  2. Mr. A. K. Singh, TGT Maths

To Prepare the Time Table

45

Swachch Bharat

  1. Mrs. J Kujur, PGT (Geo.)
  2. Mr. S.N. Karak, TGT Science
  3. Mr. L.M. Paul, SUPW Teacher

To conduct All activities related to Swachch Bharat

46

Alumini Meets

  1. Mr. Y Kumar, PGT (Bio)
  2. Mr. S.N. Karak, TGT Science

To conduct All activities related to Alumini Meets

47

PISA

  1. Mr. G.Gupta, PGT (Comp.Sc.), Administrator
  2. Mr. Arun Naglot, PGT (Commerce), Administrator
  3. Mr. L.M. Paul, SUPW Teacher Coordinator

Timely compliance of the taste.

                                                                                                                           (P. S. Bara)

                                                                                                                            Principal