Vidyalaya Level Committees
Thur Dec 7 2017 , 13:28:16

नवोदय विद्यालय समिति

Navodaya Vidyalaya Samiti

( An Autonomous Body Under Ministry of Education ) Government Of India

जवाहर नवोदय विद्यालय, मेघालय

Jawahar Navodaya Vidyalaya, East Khasi Hills-1

Vidayalaya Level Committees

Sl.No. Committee Incharge / Members
1 Academics Sh Md.Meraj Alam / Sh Sanjay Kumar Prasad (Senior Most Teacher)
2 CCA Sh Shyamal Karmokar(Art Teacher)
Smt E. Diengdoh(TGT-Khasi)
Smt P. Ojha(TGT-English)
Sh. Govind Dan(PGT HINDI)
Sh Sujit Das(Music Teacher)
3 Mess Sh. Santosh Manhar (Catt. Asst.)
Sh Sanjay Kumar Prasad  (Senior Most Teacher) / Sh Md.Meraj Alam 
 Smt Awungshi
(Staff Nurse)
 S.O.D
4 Vidyalaya  Cleanliness, Beautification  Sh Shyamal Karmokar(Art Teacher)
 Smt Awungshi
(Staff Nurse)
All HMs 
5 Examination (Internal & CBSE) Sh D.J Buruah(TGT-SST)
Sh Akhlesh Kumar(TGT-Eng)
Smt. E. Lyngdoh(Lab Attendant)
Sh K.Modhuchandra Singh (CBSE IN-CHARGE) (PGT-Biology)
6 Maintenance & Repair Sh Sanjay Kumar Prasad  (Senior Most Teacher)
Smt. Suchita R. Kujur(PET-Female)
Sh Shyamal Karmokar(Art Teacher)
7 JNVST Sh D.J Buruah                                                
Sh. Satyendra Sharma
Sh Everson Nongshli
FCSA
8 Vidyalaya Discipline PET - MALE
Smt Suchita R. Kujur(PET-F)    
Smt. Cindu S.Niar (TGT-Eng)
Sh.Mauthi Dasannawar (TGT-Kanada)
Sh.Arun Kumar Tiwari (TGT-Hindi)
All HMs
9 Safety & Security Sh Md.Meraj Alam / Sh Sanjay Kumar Prasad (Senior Most Teacher)    
Smt. A. Nongkseh    
Sh R.P Nandi    
All House Masters / Mistress    
10 Guidance and Counseling Cell Counsellor-Male    
Counsellor-Female    
Smt. A. Nongkseh    
Sh R.P Nandi    
11 Museum Corner Smt. P. Yadav                                                      In-Charge  
12 Art & Craft Club      
     
13 Scout & Guide Activities Smt Suchita R. Kujur     
PET-Male    
14 Conduct of Morning Assembly Sh. Sujit Das    
Sh Shyamal Karmokar    
Smt Suchita R. Kujur    
House Master / House Mistress House on Duty    
PET-Male
15 Pace-Setting Activities Sh. M.K Gupta    
Smt. A Nongkseh    
Ms.Kyrmen Jyrwa (TGT-KHASI -2)    
Ramadhar Singh (TGT-HINDI-1)    
16 Medical & First Aid Smt S. Awungshi
(Staff Nurse)
In-Charge  
17 Sports Club PET-MALE In-Charge (Boys)  
Smt Suchita R. Kujur In-Charge (Girls)  
ALL HMS    
18 Environmental Club      
     
19 Green School Programme/GREEN SCHOOL CLUB (ECO CLUB)- JALASHAKTI PROGRAMME Sh. M.K Gupta    
    Sh Shyamal Karmokar
    Smt Suchita R. Kujur
    PET-MALE
    Sh.Himanshu Kkati (GERMAN TEACHER)
20 Language Lab Sh R.P Nandi
21 Audio Visual

Sh. Sujit Das

   

Sh.Stanborlin Ryntathiang(ECP)

22 SUPW PET-MALE
    Ms. S.R Kujur(PET-Female)
23 NEWSLETTER & PRESS, PUBLICITY Sh R.P Nandi
    Smt. E. Diengdoh
    PGT- HINDI
    Ms. R.Wartde (FCSA)
24 EXTERNAL, GENERAK KNOWLEDEG EXAMS, STATE TALENT SEARCH EXAM AND OTHER STATE LEVEL COMPETITION CET/JEE/AIPMT/NDA/NTSE Sh Akhlesh Kumar
    Sh D.J Buruah
    Sh.K.M Singh
    Sh. M.K Gupta
25 HINDI KARYANVAYAN SAMITI Smt. E.Diengdoh
    Sh. R.P Nandi
    OS/ C. Hatibaruah
26 QUATER ALLOTMENT COMMITTEE Sh Md.Meraj Alam / Sh Sanjay Kumar Prasad (Senior Most Teacher)
    Sh. R.P Nandi
    OS/SSA
    STOREKEEPER
27 LIBRARY COMMITTEE Smt A.Nongkseh
    Sh. R.P Nandi
    Sh D.J Buruah
    Smt. P yadav
    Smt. E.Diengdoh
    Ramadhar Singh (TGT-HINDI-1)
    Sh. ramadhar Singh(TGT-Hindi)
28 UNIFORM & STUENTS STATIONERY Smt Suchita R.Kujur
    Storekeeper
    Sh Pavan Singh
29 Time Table Sh Sanjay Kumar Prasad (Senior Most Teacher)
    Sh. K. M Singh
30 NATIONAL FESTIVAL COMMITTEE Sh Shyamal Karmokar
    Smt Suchita R. Kujur
    Sh Sujit Das
    Smt P. Yadav
    PET-MALE
31 REGIOANL FESTIVAL COMMITTEE Smt. E.Diengdoh
    Sh Sujit Das
    Sh. Himanshu kakati (German Teacher)
32 FURNITURE STORE KEEPER / SHYAMAL KARMOKAR
33 HEALTH & HYGIENE CLUB FEMALE COUNSELLOR  
    Sh. S. Awungshi (STAFF NURSE)
    TGT-MATHS-2
34 RECORDING OF VIDYALAYA ACTIVITIES Sh Md.Meraj Alam / Sh Sanjay Kumar Prasad (Senior Most Teacher)
35 PHYSICS LAB PGT- PHYSICS  & Smt E.Lyngdoh
36 BIOLOGY LAB K. MODHUCHANDRA SINGH  & Smt E.Lyngdoh
37 CHEMISTRY LAB Sh M.K Gupta & Smt E.Lyngdoh
38 Multi-Gym PET-MALE & Smt Suchita Regina Kujur
39 PISA S.K PRASAD,  R.P NANDI , K . MODHUCAHNDRA SINGH
40 SAMSUNG SMART CLASS/ AADHAR KIT Sh Akhlesh Kumar
41 VIGYAN JYOTI K.MODHUCHANDRA SINGH, M.K GUPTA, PGT-PHYSICS
42 WATER & ELECTRICITY Sh Shyamala Karmokar & ECP
43 AEP Programme Smt S. Awungshi
(Staff Nurse)
   
Sh.K.M Singh    
Sh Aklesh Kumar    
44 Wall Magzine & Display of Boards      
     
45 adolescence Education Programme  Smt. S. Awungshi (Staff nurse)    
 Sh. K.M Singh (PGT-Bio)    
Smt. E. Diengdoh (TGT-Khasi)
Sh. Akhlesh Kumar (TGT-Eng)
46 Resource Room/ Teaching Aids Sh Pavan Singh    
Sh Aklesh Kumar    
47 Raj Bhasha  Sh. C. H. Dineshan    
 Sh. Govind Dan    
 Sh. R. P. Nandi    
 Smt. E.Diengdoh
Sh. C. Hathi Baruah
Ms. Suchita Kujur
Ms. Aurelia Nongseh
48 Parent Teacher Association  Mr Kitbok Fancon    
 Ms Ileen Mary Jyrwa    
 Mr Mikstarjune Kharsohnoh    
 Mr Batskhem    
 Mr Korbar M.Umlong    
 Ms Elisda Mukhim    
49 Social Science Club & Youth Parliament      
     
     
50 Jr. Science Lab  Smt. Sonam Kumari    
 Smr. Erida Lyngdoh    
51 Maths Club Sh Pavan Singh    
52 Computer Club Sh. Satyendra Sharma    
 (FCSA)    
53 Music Club Sh. Sujit Das    
54 Literary Club  Mrs. Priyanka Ojha    
 Smt. E.Diengdoh    
 Sh. govind Dan    
55 Alumni Club Sh. R.P Nandi    
Sh.D.J Buruah    
Smt E.Diengdoh    
56 Migration      
     
57 Monitoring of Grievance/Suggestion Box Sh. R.P Nandi    
Sh.D.J Buruah    
Smt P.Yadav
Smt S. Awungshi
(Staff Nurse)
58 Anti Ragging      
     
59 Gender Harassment Committee (Report to be submitted to Cluster Incharge within Three Days)