S.No. | Committee | Committee Members (Sarva Sri) |
1 | Institutional Plan | S.Balaji Naik PGT(Bio) Co-Ordinator |
T.Manjula,PGT(Maths) | ||
D.Reema Veronica(Eng) | ||
KB Vijaya Laxmi(Lib) | ||
B. Satya Jyoti, PET(F) | ||
2 | Time-Table & | G. Venugopal, PGT(Chem)(Co-Ordinator) |
Substitution | M. Venkata Reddy, TGT(Maths) | |
S. Kavitha TGT (Maths) | ||
3 | CBSE & Local | T.Manjula,PGT(Maths) (Co-Ordinator) |
Examinations | P. Udaya Praveena TGT(English) | |
(Vidyalaya Level) | Kapil Kumar Kurve TGT(Science) | |
4 | JNVST-2024 | V.Bhaskara Chari,PGT(His) |
M. Venkat Reddy, TGT(Maths) | ||
B. Satya Jyoti, PET(F | ||
5 | Audio-Visual Aids | Prashanth.R.Bhande, Music Teacher |
Scouts & Guides | Sunil Kumar Gupta ,Art Teacher | |
H.Usha Devi,TGT(Hindi) | ||
6 | NCC | Prashanth.R.Bhande, Music Teacher |
7 | CCA | D.Reema Veronica(Eng) Co-Ordinator |
K. Radha Krisha (Maintenance of Stock Registers) | ||
Prashanth.R.Bhande, Music Teacher | ||
Sunil Kumar Gupta ,Art Teacher | ||
8 | M & R | S.Balaji Naik,PGT(Bio)Co-Ordinator |
M.Venkat Reddy TGT(Maths) | ||
B. Satya Jyoti, PET(F) | ||
V. Bhupal Reddy OS | ||
School prefect Boy & Girl | ||
9 | PISA /NSF | T. Manjula, PGT(Maths), Co-Ordinator |
10 | Furniture | Md. Pasha, JSA |
11 | EBSB | K. Radha Krishna TGT(S.S) Co-Ordinator |
(Ek Bharat Shrestha Bharat) | D. Reema Veronica, TGT(Eng) | |
H.Usha Devi,TGT(Hindi) | ||
Prashanth R Bhande | ||
Kapil Kumar Kurve, TGT(Science) | ||
12 | National Festivals | V. Bhaskara Chari, PGT(His) |
13 | NTSE/ Avanti | G.Venugopal PGT (Chemistry) |
S. Kavita TGT (MATH) | ||
Kapil Kumar Kurve ,TGT(Sci) | ||
Swachh Bharat | P. Udaya Praveena, TGT (Eng) | |
S.Suprasannacharyulu, TGT(Tel) | ||
14 | B. Satya Jyoti, PET(F) | |
K.Radha Krishna TGT(SS) , | ||
KB Vijaya Laxmi(Lib), K.Sunitha(Staff Nurse) | ||
15 | Science Competitive Examinations | Sapavath Balaji Naik,PGT(Bio) |
Regional Science Congress & National Science Congress | M.J.Yohannan,PGT(Phy) | |
G.Venugopal,PGT(Chem) | ||
Kapil Kumar Kurve,TGT(Sci) | ||
D.Reema Veronica, TGT(Eng) | ||
P.Udaya Praveena, TGT(Eng) | ||
Mathematics Olympiad | T.Manjula,PGT(Maths) | |
16 | M.Venkata Reddy,TGT(Maths) | |
Laxman,Puri TGT(Maths) | ||
ON LINE Examinations | PGT(IT) Co-Ordinator | |
17 | FCSA | |
Dakshana Examinmations | T.Manjula,PGT(Maths) - NDST | |
18 | G. Venu Gopal, PGT(Chem) - JDST | |
S. Kavitha, TGT(Maths) - JDST | ||
19 | Library | K.B.Vijaya Lakshmi |
20 | Physical & Health Education | B.Satyajyothi, PET(F) Co-Ordinator |
PET(M) | ||
Raja Bhasha Committee | H.Usha Devi,TGT(Hindi) | |
21 | D.Reema Veronica, TGT(Eng) | |
Prashanth.R.Bhande, Music Teacher | ||
22 | Discipline | S.Balaji Naik PGT(Bio), V.Bhaskara Achari PGT(History) T.Manjula PGT(Maths) D. Reema Veronika TGT (Eng), B.Sathya Jyothi PET(F) |
23 | Grievance Box | S Balaji Naik) , G.Bharathi PGT(Eng), M.Venkat Reddy TGT(Maths) |
24 | Mess | Vice Principal / Senior Teacher (Co-ordinator) |
A.Sunitha Staff Nurse | ||
K.Gopal Krishna CA, S. Balaji Naik, PGT(BIO), K. Radha Krishan TGT(S.S), K B Vijaya Lakshmi Librarian and one prefect from each class , one boy and one girl from Migration students. | ||
25 | Vishwa Sangham activities | P. Udaya praveena TGT(Eng) Co-Ordinator |
Prashanth R Bhande TGT (Music), Kapil Kumar Kurve TGT(Science) | ||
26 | Kitchen Garden | S.Balaji Naik PGT(Bio) Co-Ordinator, K.Gopala Krishna, CA, V.Rama Krishna Cook, K.Krishna Reddy, ECP, G.Ramulu Goud Mess Helper, Lokesh Mess Helper |
27 | Vidyalaya Beautification | S.Balaji Naik PGT(Bio), TGT(Sci), Sunil Kumar Gupta Art Tr, PET (M) |
28 | Community Service Club | Shri G. Janaki Ramulu, B. Satya Jyothi, KB Vijaya Lakshmi, Sunil Kumar & Parvesh, |