Vidyalaya Level Committees
Thur Dec 7 2017 , 13:28:16

नवोदय विद्यालय समिति

Navodaya Vidyalaya Samiti

( An Autonomous Body Under MHRD ) Government Of India

जवाहर नवोदय विद्यालय

Jawahar Navodaya Vidyalaya Shimla

Vidayalaya Level Committees

 

COMMITTEES

  1. Examination Committee

(a) C.B.S.E.

       (I)  Mr. C.S. Sharma (I/C)

       (II) Mr. S.K. Sharma

(b) Home Exam

      (I) Mr. Dheeraj Jhamtani (I/C)

      (II) Mr. Jitendra Kumar p. 

 

  1. Time Table

     (I) Mr. D.V. Singh (I/C)

     (II)Mr. C.S. Sharma

 

  1. C.C.A.

     (I) Mr. Ram Lal Jat (I/C)

     (ll) Mr. Hemendra Kumar

     (IIl) Mrs. Renu Mishra

     (IV) Mrs. Renu Mathur

 

  1. PACE Setting

    (I) Mr. Jitendra Kumar p (I/C)

   (II) Mrs. Ekta

  (III) Mr. P. Bhatt

 

  1. Safety and Security

   (l ) Mr. Ramesh k. Badana (I/C)

   (ll) Mr. Dheeraj Jhamtani

   (lll) Mrs. Ekta

   (IV) All HM/AHM

  1. (A) Preparation of CCA calendar

         (I) Mr. Ram Lal Jat I/C

        (ll) Mr. Hemendra Kumar

        (lll) FCSA

    (B) Institutional Plan

        (I) Mr. Dheeraj Jhamtani I/C

       (II) Mr. Dinesh Kumar Vyas

       (III) FCSA

 

  1. Career Guidance Counselling

   (I) Mrs. Renu Mathur (I/C)

  (II) Mr. D.V. Singh

  (III) Mr. Manish Kumar Joshi

 

  1. Campus Beautification

  (l) Mr. R.K. Badana I/C

 (ll) Mr. D.K. Meena 

 (lll) Mrs. Ekta

 (IV) Mr. P.K. Joshi

 (V) All H.M. / AHM

 

  1. PTC Committee

     (I) Mr. D.K. Trivedi (Convener)

    (II) Mr. R.L Jat I/C

   (III) Mrs. EKTA

   (IV) Mrs. Renu Mishra

   (V) Mrs. Reeta Mathur

   (Vl) Mrs. Anita Meena

 

  1. Press Relation Committee

     (I) Mr. D.K Vyas (I/C)

    (II) Mr. M.K Joshi

   (III) Mrs. Renu Mishra

 

  1. JNVST 2020 (For class VI, IX & XI)

    (I) Mr. M.K. Joshi I/C

   (II) Mr. D.K. Vyas

  (III) Mrs. Anita Meena

  (IV) Mr. P.N. Bhatt

  (V) Mr. B.L. Lohar

 

  1. Stream Finalization Committee

  (I) Mr. C.S. Sharma (I/C)

  (II) Mr. S.K. Sharma

  (III) Mr. R.L. Jat

  (IV) Mr. D.V. Singh

  (V) Mr. B.L. Lohar

 

  1. Hindi Rajbhasha Committee

   (l) Mr. Hemendra Kumar I/C

  (ll) Mrs. Renu Mishra

  (lll) Mrs. S.B. Meena

  (IV)  Mr, R.L. Jat

  (V) Mr. P.K. Joshi

  (Vl) Mr. Atul Sharma

 

  1. Migration Committee

 (I) Mr. Joshi Prakash Kumar (In charge)

 (II) Mrs. Reeta Mathur

(lll) Mrs. Sanjana Meena

 

  1. Alumni Committee

  (I) Mrs. Meera Vyas I/C

  (II) Mrs. Reeta Mathur

  (lll) Mrs. Renu Mathur

  (IV) Mrs. Anita Meena

 

  1. Disaster Management Committee

 (l) Mr. D.V. Singh I/C

 (ll) Mrs. Anita Meena

  (lll) Mrs. Lalita Nogia

  (IV)  Mr. P.K. Joshi

 

  1. Grievance Committee

  (I) Mrs. R. Kulshrestha (In charge)

  (II) Ms. Sonu Maru

 

  1. M&R Committee

 (I) Mr. S.K. Sharma I/C

(ll) Mr. D.K. Trivedi (VP)

(III) Mr. Atul Sharma (OS/UDC)

(IV) School Captain (Boy)

(V) School Vice-Captain (girls)

(VI) Mr. Ramesh Badana

(Vll) Ms. Sarla Soni

 

  1. Scout and Guide Committee

  (I) Mr. D.K. Meena (In charge Scout)

 (II) Mrs. Sugar Bai Meena (In charge Guide)

(lll) Mr. P.K. Joshi

(IV) Mrs. Ekta

 

  1. Sexual abuse of students Committee

  (I) Vice Principal I/C

 (II) Mr. D.K. Vyas

(III) Ms. Sarla Soni   

 

  1. Samsung Digital Class room Committee

   (I) Mr. Dheeraj Jhamtani I/C

  (ll) Ms. Sarla Soni

  (lII) Mr. B.L. Lohar

  (IV) F.C.S.A.

 

  1. Adolescence Education Program (AEP)

 (I) Mrs. Renu Mishra (Incharge)

(II) Ms. Sarla Soni

(III) Mrs. Reeta Mathur

(lV) Mrs. Ekta

 

  1. Museum Corner

  (I) Mrs. Anita Meena (Incharge)

  (ll) Mr. Jitendra k.p.

  (lll) Mrs. Ekta

 

  1. NIOS

(l) Mr. S.K. Sharma I/C

(ll) Mr. C.S. Sharma

 

  1. Mess Committee

(l) Vice Principal

(ll) Mr. D.V. Singh

(lll) Mrs. Reeta Mathur

(lV) Mrs. Lalita Nogia

(V) Catering Assistant

(VI) School captain (boy)

(VIl) School vice-captain (girl)

(VIll) One migrated student

(lX) One student from each class

 

  1. School complaints committee

(l) Dr. D.k. Trivedi (VP)

(ll) Mrs. Meera Vyas

(lll) Mr. M.K. Joshi

(lV) School captain (boys)

(V) School vice-captain (girl)

(VI) Mr. Atul Sharma (OS)/ Mrs. Madhumita (UDC)

 

  1. Discipline committee

(l) Dr. D.K. Trivedi (VP)

(ll) Mr. R.K. Badana (PET)

(lll) Mrs. Ekta (PET)

(lV) ALL HM

 

 

  1. NCC

(l) Mrs. Meera Vyas (Girls) I/C

(II) Mrs. Renu Mathur

(llI) Mr. Suresh Kumar Sharma (Boys) I/C

(IV) Mr. R.K. Badana

 

  1. Literary Club (English)

(l) Ms. Sonu Maru I/C

(II) Mr. R.L Jat

(llI) Mrs. Sanjana Meena

 

  1. Literary Club (Hindi)

(l) Mrs. Renu Mishra I/C

(II) Mr. Hemendra Kumar

(llI) Mrs. Sugar Bai Meena

 

  1. History Club

(l) Mr. Jitendra Kumar Parashari I/C

(II) Mrs. Anita Meena

 

  1. Peace Club

(l) Mrs. Reeta Mathur I/C

(II) Mr. Joshi Prakash Kumar

 

  1. Health Club

(l) Mrs. Lalita Nogia I/C

(II) Mr. Dinesh Kumar Meena

(II) Mrs. Sugar Bai Meena

 

  1. Science & Technology Club

Mr. M.K Joshi I/C

(A). Nature Club

(l) Mrs. Rakhi Kulshrestha I/C

(lI) Mr. D.V Singh

(B). Herbal Garden

(I) Ms. Sarla Soni I/C

(II) Mr. C.S Sharma

 

  1. Atal Tinkering Lab

(l) Mr. Chandra Shekhar Sharma I/C

(II) Mr. Dheeraj Jhamtani

(III) FCSA

 

  1. Adventure Club

(l) Mr. S.K Sharma I/C

(II) Mrs. Meera Vyas

(III) Mr. R.K Badana

(IV) Mrs. Reeta Mathur

  1. Music & Performing Art Club

(l) Mr. Parmanand Bhatt I/C

(II) Mr. D.K Meena

(III) Mrs. Reeta Mathur

(IV) Mrs. Renu Mathur

 

  1. Vidyalaya Vikas Nidhi Committee

(l) Dr. D.K Trivedi I/C

(II) Mr. C.S Sharma

(III) Mrs. Renu Mishra

(IV) Mr. D.K Meena

 (V) Mr. Dheeraj Jhamtani

 

  1. Anti-Raging Committee

(l) Dr. D.K Trivedi (Convener)

(II) Mr. C.S Sharma

(III) Mr. D.V Singh

(IV) Mrs. Rakhi Kulshrestha

(V) Mrs. Renu Mishra

(VI) Mr. P.K. Joshi

(VII) Mr. R.K Badana

(VIII) Mrs. Ekta

 

 

  1. Weekly off Committee

(l) Mrs. Sanjana Meena I/C

(II) Mr. D.K Vyas

 

  1. MOD Committee

(l) Ms. Sonu Maru I/C

(II) Mrs. Anita Meena

 

  1. Language Room Committee (English)

(l) Mrs. Sanjana Meena I/C

(II) Mr. R.L Jat

(III) Ms. Sonu Maru

 

  1. Language Room Committee (Hindi)

(l) Mrs. Renu Mishra I/C

(II) Mrs. S.B Meena

(III) Mr. Hemendra Kumar

 

  1. Morning Assembly Committee

 (I) Mr. Parmanand Bhatt I/C

 (II) Mrs. Sanjana Meena

 (III) Mrs. Renu Mishra

 

 

  1. Sports Club Committee

 (I) Mr. R.K Badana I/C

 (II) Mrs. Ekta

 (III) Mr. D.V Singh

 (IV) Mrs. Reeta Mathur

 

  1. ECO Club

 (I) Mrs. S.B Meena I/C

 (II) Mr. D.K Meena

 (III) Mrs. Renu Mathur