Academic Schedule
Thur Dec 7 2017 , 13:28:16

Translate this page:

नवोदय विद्यालय समिति

Navodaya Vidyalaya Samiti

( An Autonomous Body Under Ministry of Education ) Government Of India

जवाहर नवोदय विद्यालय, नड़, साम्बा

Jawahar Navodaya Vidyalaya,Nud, SAMBA

Time Table

 

                                 Schedule for Offline Classes w.e.f. 15/11/21

 

Time

08:45 AM-9.25 AM

9.25 AM-10.10 AM

10.10 AM-10.50AM

10.50 AM -11.30 AM

Break (11:30-11:45 AM)

11.45 -12.25 PM

12.25 PM-1.05 PM

1.05PM -1.45 PM

Class

XII A

Physics

Chemistry

English

Hindi/ Maths

COM.Sc./ Biology

Phy-1,2,Chem- 3,4

Bio/Com.sc.- 5,6

Phy-1,2,Lib.- 3,4

Bio/Com.sc.- 5,6

XII B

 

Accountancy

 

Business std.

 

Hindi

 

Economics

 

English

 

Accountancy

Business std.-1,2, Economics- 3,4

Lib- 5,6

XII C

Food Production

Food Production

English

Hindi

Art-1,3, Lib-4,6

Front Office

Art

X A

Maths

English

Hindi

Phy -1,2

Chem - 3,4

Bio- 5,6

Sumita- 1,2,

Shruti – 3,4,

Tajamul – 5,6

Phy Edu-4,6 PET(M)

LIB-1,2,3

Math-1,Phy-6,Chem- 5,Bi

 

o – 4,Sumita- 3

Tajamul – 2

X B

Maths

English

Hindi

Phy -3,4

Chem – 5,6

Bio – 1,2

Sumita -5,6,

Shruti – 3,4

Tajamil – 1,2

Food Prod. -4 Phy.Edu.1-3PET F

LIB – 5,6

Math-6,Phy-3,

Chem- 2, Sumita -4, Bio-1 Tajamul – 5

 

                     Remedial Classes Time- 3:30 PM – 4:30 PM

 

 

 

Classes

Days

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

XII A

Physics

Chemistry

Maths/Hindi

Maths

C.S/Biology

XII B

Accountancy

Accountancy

Business std.

Economics

English

XII C

English

Food Production

Front Office

ART

ART

X A

Maths

Hindi

Science (Chemistry)

SST(Ms.Sumita )

English

X B

Maths

Hindi

Science(Physics)

SST( Sh. Tajamul)

English

                                                                                                  

 

Supervisory Study Time – 6:00 – 7:15 PM

 

 

Hostels

Days

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

All Classes in Boys Hostel

Mr. Sandeep Kumar

Mr. Sandeep Kumar

Mr. Rohit

Mr. Rohit

Mr. Rocky Sharma

Mr. Rocky Sharma

All Classes in Girls Hostel

Mrs. J. K. Sandhu

Mrs. J. K. Sandhu

Ms. Tanjina Thakur

Ms. Tanjina Thakur

Ms. Shivani Sharma

Ms. Shivani Sharma

 

 

                                                                                                   

 

 

 

 

Schedule for Online Classes w.e.f.  15.11.2021

Time

08:45 AM-9.25 AM

9.25 AM-10.10 AM

10.10 AM-10.50AM

10.50 AM -11.30 AM

Break (11:30-11:45 AM)

11.45 -12.25 PM

12.25 PM-1.05 PM

1.05PM -1.45 PM

Class

VI

SST

Sumita-1-3

Tajamul-4-6

 

SCIENCE

DIMPLE GARG

Punjabi

 (1-6) Manjeet Singh Kuldeep Singh

Maths

Rajinder Prasad &Rakesh Sharma

 

English Yamini &

Aparna (1-6)

 

COUNSELLING

(1-6)

          

Hindi

Sudesh Kumari &

Vinod Soni (1-6)

VII

English

Yamini &Aparna (1-6)

Hindi

SudeshKumari&

VinodSoni (1-6)

 

MATHS

 

SCIENCE

Music -1-3,Art-5, Counselling-4,6

 

PUNJABI

SST

Sumita-1-3,

Tajamul-4-6

III

Hindi SudeshKumari&VinodSoni

(1-6)

 

Maths

Rajinder Prasad &Rakesh Sharma

English Yamini&Aparna (1-6)

Punjabi (1-6) Manjeet Singh

KuldeepSingh

Science

SST

Sumita-1,3 Tajamul-4,6

Art-1, Music-4, Computer-5,

Counseling -2, PET-3

IX

Maths

Poonam Kumari

(1-6)

 

SST

Sumita-1,2 Tajamul-3,4 Shruti-5,6

Phy. 5,6

Chem-3,4

Bio-1,2

English Yamini&

Aparna (1-6)

Punjabi (1-6) Manjeet Singh Kuldeep Singh

Hindi

Sudesh Kumari

&

VinodSoni (1-6)

Art-4, Music-5, Computer-2,

Counseling -3, PET-6

XI A

 

Bio/Com.Sc.

(1-6)

 

Physics

(1-6)

Hindi/Maths/Art

(1-6)

Counseling

Shivani-1,2,3

Rocky – 4,5,6

 

Chemistry

 

English

(1-6)

 

Library & Information Science 1

XI B

 

Economics(1-6)

Economics-1,2,3

Music-4,5

PET(M)-6

 

Hindi/Art (1-6)

Accountancy Ravinder Kumar(1-6)

Business Studies

(1-6)

 

English (1-6)

 

Library & Information Science 1

XI C

 

Counseling

 (1-6)

 

Art (1-6)

 

Hindi (1-6)

Food Production

(1-6)

 

Front Office

(1-6)

 

English (1-6)

 

Library & Information Science 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S.No

Name

1

2

3

4

 

 

 

 

B

 

 

R

 

 

E

 

 

A

 

 

K

5

6

7

8

Total

 

1

Sh. R.K. Singh Vice- Principal

 

 

VI A 3,4

 

VIII A 1,2

VIII B 3,4

 

VII A 5,6

VI B 1,2

VII B 3,4

12

 

2

Sh. Satya Prakash PGT HINDI

    -

XI B+C   1-6

-

XII A    1-6

XI A   1-6

XII B+C   1-6

IX   A+B    1-6

-

30

 

3

Sh. Sanjay Rahi PGT Bio

 

-

XI   1-6

X-B 1-3

X-A 4-6

XII A

1-6

IX A   4-6

IX B 

1-3

XI A 1-2

XII A

5-6

XI A 1-2

XII A 5-6

32

 

4

MR. RAVINDRA

PGT Commerce

XII B ACC. 1-3

XII B ACC. 4-6

XII B 1-6 B.Std

XI B 1-6 ACC

-

XI B B.StD

1-6

ACC XII B 1-3

B.Std XI B 4-6

XII B+C 1-3

XI B 4-6

36

 

5

Mr. Vivek Sheel Rana PGT English

XI B+C   1-6

XII A

1-6

VIA (3-4)

-

XII B+C  1-6

XI A 

1-6

-

VI B(1-2)

28

 

6

Ms. Vandana PGT Chem

XI A 4-6

XIIA

1-3

-

XII A 4-6

X A

4-6

XI A 1-3

 

IX A 1-3

IX B 4-6

 

X B 4-6

XII A(1-2) XIA

3-4

XII A 1-2

XI A 3-4

32

 

7

MS. Poonam

 

 

IX A

1-6

XI A+B   1-2

IX B

1-6

XII A+B  1-6

 

XI A+B   1-6

XII A+B   3-4

-

IX A 2-3

IX B 4-5

32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

Mr. Anil Thakur PGT Comp. Sci

 

 

XA 6

XI A 1-6

XIA

4-6

 

XII A 1-6

XII A

5-6

XI A 1-2

XII A

5-6

XI A 1-2

XII A 5-6

 

26

 

9

Ms. RITIKA PGT Eco

XII B

4-6

XII B

1-3

XI B

1-6

IX B 4-6

B

 

R

 

E

 

A

 

K

XA  

4-6

X B

1-3

-           

XII B

4-6

 

IX A 4-6

XI B  1-3

30

 

10

MS.DEEPMALA PGT Geo

VI B

1-6

VII B

1-6

X A

4-6

-

 

IX B

1-3

IX A

4-6

X B 1-3

-

VIII B

1-6

30

 

11

PGT Physics

Ms. Monika

XI A

1-3

XII A 4-6

XI A

4-6

XII A 1-3

 

X A

1-3

X B

4-6

 

-

IX A

1-3

IX B

4-6

XI A 5-6

XII A

3-4

XI A 5-6

XII A 3-4

32

12

Mr Sunil PGT HT

XII C

1-6

XII C

1-6

XI C

1-6

XI C 1-6

-

-

XII C

1-6

XI C 1-6

36

13

SUMAN

VIII A 1-6

IX A

1-6

A Course

VII A 1-6

-

VI B

1-6

X A

1-6

       -

      -

30

14

SUDESH

-

IX B

1-6

X B 1-6

VIA 1-6

-

VIII B 1-6

VII B

1-6

-

30

15

MS. JAGDISH TGT English

VII B 1-6

VIII A 1-6

-

IX A 1-6

VIII A 1-2

VI A

1-6

X A

1-6

VII B 3-4

XA 5-6

36

16

Ms. Aparna

TGT English

IX B

1-6

X B 1-6

-

VIII B 1-6

VIII B 3-4

VI B

1-6

VII A

5-6

X B 1-2

VII A 1-6

36

17

BINNY TGT S.S.T

VII A 1-6

X A 

1-3

IX A

4-6

IX B 1-3

X B 4-6

VIII A 1-6

 

VI A 1-6

30

18

Ms. Dimple TGT Science

VIII B 1-6

VI B 1-6

-

VIII A 1-6

VII A 1-6

VII B 1-6

VI A 1-6

-

36

19

Mr. Rakesh TGT Maths

 

 

X B 1-6

-

VIII B 1-6

VII B 1-6

VIII B 1-2

 

-

VIB 1-6

VII B 1-2

VI B 3

X B 5-6

31

20

Mr. Rajinder Parshad TGT Maths

X A

1-6

VI A

1-6

VIII A 1-6

-

 

VIII A 3-4

VI A

5-6

XA 1-2

VII A 1-6

VII A

1-2

XA 1

33

21

Ms. NEHA PATHANIA TGT Punjabi

-

IX A+B    1-6 A Course

 

VII A 1-6

 

 

IX A 1-6 B Course

VIII A

1-6

24

22

Mr. MANJEETGT Punjabi

VI A

1-6

VIII B 1-6

-

VI B 1-6

VII B 1-6

-

IX B 1-6  B Course

 

30

23

 Art Teacher

-

VII A

1-2

X A 4-5

 

VI A

5-6

VII B 3-4

IX A 1

 

XII B+C  1-6

XI B+C 1-6

-

VIII A

1-2

VIII B

5-6

X B 3-4

IX B 2

VI B 4-6

 

31

24

 Librarian

-

XI B

3-6

XI A

1-3

VII B 1-2

IX A 3

VI B 5-6

 

 

X A 3

VIII B 5-6

VI A

1-2

XII A 1-4

XII B 1-2,

5-6

XI B+C 1-3

VII A 4

VIII A

5-6

X B 1

IX B 3

XII B+C 4-6

33

25

Mr. R.K Bhatt Music Teacher

 

 

-

VII A

3-4

 

     IX A 2,VIB 1-2

-

 

VIII A 5-6

VI A

3-4

XA 1-2

-

VIII B 3-4

XB 5-6

VII B

5-6

IX B 1

 

18

26

MS. NEHA MAHAJAN FCSA

-

VII A

3-4

VI A

1-2

VI B

3-4

VII B 5-6

XII B

1-6

 

XI B

1-6

XI C

1-6

VIII B

1-2

VIII A

3-4

 

X A 4

IX B 6

IX A 1

XB 2-3

 

27

Mr. Gurmeek Singh PET(M)

-

-

-

-

 

-

-

XI C 4-6

 

XIIC 1-3

6

28

PET (F)

-

-

XII C 1-6

-

 

-

-

VIIA 3

-

7

                       
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         

DAYS / CLASS

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

 
 

VII A

Mrs. Aparna Sood

BINNY

SUMAN

DIMPLE

RAKESH

APARNA

 

VIIB

JAGDISH

JAGDISH

SUDESH

DEEPMALA

R.P

DIMPLE

 

VIIIA

DIMPLE

P.ET (M)

R.P

SUMAN

SUDESH

SUMAN

 

VIII B

P.ET (M)

DIMPLE

RAKESH

SUDESH

BINNY

SUDESH

 

IX A

POONAM

POONAM

P.ET(M)

BINNY

SUMAN

P.ET (M)

 

IX B

S.P

DEEPMALA

DEEPMALA

NEHA PATHANIA

SP

P.ET(M)

 

X A

R.P

R.P

RAHI

JAGDISH

JAGDISH

DEEPMALA

 

XB

RAKESH

RAKESH

ANIL

APARNA

APARNA

BINNY

 

XIA

MONIKA

MONIKA

VANDANA

VANDANA

RAHI/ANIL

RAHI/ANIL

 

XI B

VIVEK

VIVEK

RITIKA

RITIKA

RAVINDER

RAVINDER

 

XI C

VIVEK

VIVEK

S.P

S.P

F.P

F.P

 

XII A

VANDANA

VANDANA

POONAM

POONAM

MONIKA

MONIKA

 

XII B

RITIKA

RITIKA

RAVINDER

RAVINDER

VIVEK

VIVEK

 

XII C

ART

ART

F.P

F.P

VIVEK

VIVEK

 
Days/Period I II III IV   V VI VII VIII
Monday

Maths

IX-B

Sh Vijay

Maths

X A

Sh Vijay

Comp Sc. XI

Sh Amit

Science

X-A

Sh Dinesh

 

 

 

 

 

 

 

ELEVENSES

Comp Sc. XII

Sh Amit

Science

X-B

Sh Rakesh Soni

S.St

IX-B

Sh Jeetendra

Hindi

X-A

Smt Durga

Tuesday

Maths

IX-A

Sh Lalit

Maths

X-B

Sh Lalit

Comp Sc. XI

Sh Amit

Maths

VIII-A

Sh Lalit

Comp Sc. XII

Sh Amit

Science

X-A

Sh Rakesh Soni

English

VII-B

Sh Nawang

English

XII Com

Smt Susheela/Smt Abhilasha

Wednesday

Science

VIII-B

Smt Sunanda

Hindi

IX-A

Smt Neena

Comp Sc. XI

Sh Amit

S.St

X-B

Smt Inderjeet

Comp Sc. XII

Sh Amit

S.St

IX-A

Sh Jeetendra

Science

VIII-A

Smt Sunanda

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Thursday

English

X-A

Sh Nawang

Hindi

IX-B

Smt Durga

Comp Sc. XI

Sh Amit

S.St

X-A

Smt Inderjeet

Comp Sc. XII

Sh Amit

Science

IX-B

Smt Sunanda

English

VII-A

Smt Asha

Science

IX-A

Smt Sunanda

Friday

English

X-B

Smt. Asha

Eco

XII Com Smt Nidhi

Comp Sc. XI

Sh Amit

Science

X-B

Sh Dinesh

Comp Sc. XII

Sh Amit

IT

X-A

Smt Anjali

English

IX-A/B

Smt Asha/Sh Nawang (on rotation)

IT

X-B

Sh. Amit

Saturday

Accounts

XII Com.

Smt Nirmal (On Choice)

Maths

XII

Sh Pawan

Comp Sc. XI

Sh Amit

Maths VIII-B

Sh Vijay

Comp Sc. XII

Sh Amit

Eco

XI Com

Smt Nidhi

Accounts

XI Com

Smt Shikha

Hindi

X-B

Smt Neena

 

  • Smart Class for Class XII Sc & H&T in respect of the subject English is fixed during Remedial Time on Friday(on Choice) .
  • Smart Class for Class XI Com in respect of the subject English is fixed during Remedial Time on Monday (on Choice).
  • Smart Class for Class XI Sc & H&T in respect of the subject English  is fixed during Remedial Time on Thursday (on Choice).

 

 

(Inderjeet Tomar)

I/C Time Table

(Suman Kumar)

Principal

Days/Period I II III IV   V VI VII VIII
Monday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ELEVENSES

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Tuesday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Wednesday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Thursday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Friday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Saturday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

 

(Inderjeet Tomar)

I/C Time Table

(Suman Kumar)

Principal

Days/Period I II III IV   V VI VII VIII
Monday

Computer

VI

Smt Anjali

English

VIII-B

Sh Nawang

Science

VI

Sh Yogesh

Marathi

IX-B

Sh R.Morey

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ELEVENSES

S.St

VIII-B

Sh jeetendra

IT

X-A

Smt Anjali

Computer VIII-B

Smt Anjali

Computer VIII-A

Smt Anjali

Tuesday

Computer

VI

Smt Anjali

English

VIII-A

Smt Asha

Maths

VII-A

Sh Pawan

Marathi

IX-A

Sh R K Manchare

Painting

XII

Sh Arun Tomar

Computer VIII-A

Smt Anjali

Computer VIII-B

Smt Anjali

Computer VII-B

Smt Anjali

Wednesday

Hindi

VIII-A

Smt Neena

Hindi

IX-A/B

Smt Neena/ Durga

(on rotation)

Maths

VI

Sh Vijay/Sh Lalit

F.P.

XII H&T

Sh Lalit

Maths

VII-B

Sh Pawan

English

VII-A

Smt Asha

Business Study

XII Com

Smt Nirmal

MAths

X-A

Sh Vijay

Thursday

Science

VII-A

Sh Rakesh Soni

Eco

XII Com

Smt Nidhi

Hindi

XI

Smt Darshna

Eco

XI Com

Smt Nidhi

Hindi

XII

Smt Darshna

Hindi

VIII-B

Smt Durga

Marathi IX(A+B)

Sh R. Morey

IT -B

Sh Amit

Friday

Maths

XII Sc

Sh Pawan

XI

Com

Smt Nirmal

Maths

VII-A

Sh Pawan

XII

Com

Smt Nirmal

S.St

VIII-B

Sh Jeetendra

S.St

VIII-A

Sh Jeetendra

Computer VII-A

Smt Anjali

Computer IX-A

Smt Anjali

Saturday

Computer VII-B

Smt Anjali

Maths

X-B

Sh Lalit

Science

VII-B

Sh Dinesh

English

VII-B

Sh Nawang

Maths

VII-B

Sh Pawan

IT

X-A

Smt Anjali

Hindi

VI

Smt Durga

Computer IX-B

Smt Anjali

 

(Inderjeet Tomar)

I/C Time Table

(Suman Kumar)

Principal