Academic Schedule
Thur Dec 7 2017 , 13:28:16

नवोदय विद्यालय समिति

Navodaya Vidyalaya Samiti

( An Autonomous Body Under MHRD ) Government Of India

जवाहर नवोदय विद्यालय

Jawahar Navodaya Vidyalaya Alwar

Time Table

 

Periods/Class 1st 2nd 3rd 4th   5th 6th 7th 8th
VI

Science


Smt.G.R Shalini

1-Comp 2-SUPW


4,5-Lib 3,6-Music

PhEd/Soc.Sc


1/2-6

Science:- 1-Dinesh


2,3,5,6-Yogesh


4-Rakesh Soni

 

Maths


1-6


Pawan

Hindi/Art/Eng


1,2,6/4/4,5

Eng/Art/Hindi


1,6/2/3-5

Eng/Hindi


1,2,3,5/3,4

VII

SocSc/Marathi


1-3,5,6/4


Jitendra/R Morey

Marathi/Science

1-3/4-6


R Morey/Dinesh

1-Lib


2-SUPW


3-Music 5-PhEd


4,6-Comp

Science-1-3 R Soni


Music-4 Marathi-5


Lib-6

 

Eng


1-6

Hindi


1-6

Maths


1,5,6- Lalit


2-4- Vijay

 

1,2/3,4/5,6


Hindi/Eng/Art

VIIIA

Hindi


1-6

Soc.Sc/SUPW


1-4,6/5

Maths


1-6

Eng 1-6  

Science


1-6

Lib/Marathi


1,5/2-4,6-

Art-1,4 Comp-2,6


PEd-3,ACP(NKamal)- 5

1,6 /2/3,4, Marathi-5

Hindi/Music/Eng

VIIIB

Science


1-6

Lib-1,6 Comp-2,4


SUPW-3 Music-5

Maths


1-6

Eng 1-6   Hindi 1-6

Art/Marathi


1/2-6

Soc Sc/P.Ed


1,3-6/2

1-ACP(Vijay)


2-Art 3,4-Hindi


5,6-Eng

IXA

Eng


1-6


Nawang

1-Music 2,3-Lib


4-SUPW 5,6-Comp

Hindi/Marathi


1-6/

Maths


 1-6


Lalit

 

Soc Sc


1-5/6


Jitendra/ ITomar

Science 1-6

Science/Eng/Soc.Sc


1-3 / 4/5,6-SS


Sunanda/Nawang/Nidhi

1-Art 2-Maths


3-5-Hin/Marathi


6-Ph.Ed

IXB

Eng 


1- 6 


TGT Eng

Science


 1-6


Sunanda

Hindi/ Marathi


1-6

Soc Sc/Maths


1/2-6


Nidhi/Vijay

 

PhEd/Comp/ Marathi/Hindi


1/2,3/4-6

Soc Sc


1-ITomar, 2- Nidhi


3-6 Jitendra

Maths/Soc Sc/Lib/Eng


1,6/2/3,5/4

Science/SUPW/Art


1,4,6/ 2/3


Music-5

XA

Maths


 1-6


  Lalit

Hindi 1-6 Eng 1-6

Soc. Sc


1-3 -ITomar


4-6Nidhi

 

Lib-1,2


 Science


3-R Soni


4-6-Yogesh

Science/Art 1,3,5/2


Dinesh1,3R Soni-5


Soc.sc-4,6-ITomar

PhEd-1 Music-2


Eng-3,5 Soc Sc-4 Nidhi


SUPW-6

Scien/Comp/Maths


1,2/4,6/3,5


1-Dinesh,2-R Soni


3,5-Lalit 4,6-Amit

XB

Maths 1-6


Vijay

Hindi 1-6 Eng 1-6

Science/Soc Sc(2)


1,4-Yogesh


2-Nidhi


3,5,6-Dinesh

 

Soc Sc/Science


1-3/4-6


R Soni/ITomar

Sci./Eng/Soc.Sc


1/2/3-6


Yogesh/TGT/Nidhi

Eng-1 Lib-2,4


Art-3 Soc Sc-5-IT


Music-6

Comp/SUPW/Math/PhEd


1,2/3/4,6/5

XISC Chemistry 1-6 Comp/Hin/Paint 1-6 Maths/Bio 1-6 English 1-6   Physics 1-6

C Sc/Phy/Chem-1/2/3


Bio/Math/Eng/Lib


4/5/6

PhEd/Phy/Chem/Math/Bio/GS


1/2/3/4/6


Comp/Hin/Paint-5

SUPW/Phy/Chem/Maths/Bio


1/2/3/4


5-CSc      Lib-6

XICOM English 1-6 Comp/Hin/Paint 1-6 Accountancy  1-6

B.Studies


 1-6

 

Economics


 1-6

Accounts/Lib  1,2,6/3


C Sc/PhEd-4/5

B St/Eco/GS/SUPW


1,6/2/3/4


Comp/Hin/Paint -5

BSt/Eco/CSc/Lib

1/ 2,5/3/4


Eng-6

XIH&T

FP-1  

1-6

Comp/Hin/Paint 1-6

History


1-6

Eng


1-6

 

FP2/Comp Sc


1-5/6

FP/Lib/Comp/Eng  


1,6/2,4/3/5

FP/PhEd/SUPW/Hist


1,6/2/3/4


Comp/Hin/Paint -5

F.P/GS/Hist


1&3,6/2/4-5

XIISC Physics 1-6

Biology/Maths


1-6

Chemistry


1-6

Comp/Hin/Paint


1-6

 

English


1-6

Chem/Comp/Bio/Math/ Phy/SUPW


1/2/3/4/5


6- Comp/Hin/Paint

Chem/Comp/Bio/Math


Phy/GS


1/2, 6/3/4/5

Chem/Lib/Bio/Math/Phy/PhEd


1/2, 5/3/4/6

XIICOM

Accountancy


1-6

Economics


1-6

English 1-6 Comp/Hin/Paint 1-6  

B Studies


1-6

Eco/Eng/BSt/GS 


1/2/3,4/5


6- Comp/Hin/Paint

Lib/SUPW/Eco/Acc/BSt 


1,6/2/3/4/5

Comp/PEd/Eco/Acc 


1,4/2/3/5,6

XIIH&T

History


1-6

Food Prod.-3


 1-6

Food Prod.-4


 1-6

Comp/Hin/Paint


1-6

 

English


  1-6

GS/PhEd/Hist/FP


1/2/3/4,5


6- Comp/Hin/Paint

SUPW/Hist/FP/Eng


1/2 ,3/4,5/6

Lib/Comp/FP


1,3/2,6/4,5

Teacher Name 1 2 3 4 5 6 7 8 Total

Dr.E. Umapathi Reddy


Principal

---

---

---

-

XI B

-

-

-

-

Smt. R.Uma 


V.Principal

---

-

-

-

-

XII A

XA

-

-

Smt. Sreeja KS

PGT ( Physics)

XIIA

XIA

-

XB

IXA

-

IXB

-

 

-

Mr  Rajpal 


PGT ( Chemistry)

XIA

 

XA

 


 

 

XII A

 

XIIA

XIIA

-

Mr B.S Ravindra


PGT ( Biology)

XA

XIIA

 

---

XI A

XI A

-

 

-

XIA

-

Mr AJith Kumar R.O


PGT ( Commerce)

XII B

-

XIIB

XIB

 

-

XII B

XIB

-

Smt. Gigimma Joseph


PGT ( Maths)

VIII A

-

VIII B

XII A

-

XIA - VIIIB -

Mr D. Gangadhara


PGT ( English)

XI B

----

XII A - - XII B XIA   -

Smt. M. Ramakumari 


PGT (Hindi)

----

-

----

XIIB

-

XI B

VIIIA

-

 

Mr V Nagarajaiah


PGT ( History)

---

IXA

XB

---

IXB

XA

-

XB

 

Smt. Smitha Sukumar


TGT ( English)

IXB

VIA

-

IXA

-

VIB

IXA

-

 

Mr M.A Francis


TGT (English)

-

VIIIA

VIIB

-

XA

XB

-

VIIA

 

Mr Ashok N


TGT (Kannada)

----

VIIIB

IXA

-----

VIIIA

VIIA

----

 

VIIB

 

Mr Rahul Sharma


TGT (Hindi)

XB

-

XA

VIIB

-

VIIA

-

XA

 

Mr R Chandran


TGT (Maths)

-

XB

-

XA

VIIB

-

VIIA

XA

 

C Basavaraju


TGT (Maths)

IXA

-

VIB

IXB

-

-

VIA

VIIA

 

Smt. G.R. Shalini

 

TGT  (Science)

VIIIB

VIIA

-

VIA

VIB

-

VIIB

-

 

 

TGT(SS)

VIIB

VIB

-

VIIIA

VIA

-

VIIIB

-

 

Mr.A.K Sanu


TGT (Librarian)

-

IXB

XIA

-

-

VIIIA

XB

-

 

Mr Laxamana


TGT(PET)

-

-

-

VIIA

-

VIIIB

-

-

 

Smt. Mynakumari. S

PET(Female)

-

-

 

-

VIIA

-

VIIIB

-

-

 

Mr M.K VItal


Art Teacher

VIA

-

-

-

VIIA

IXB

-

-

-

Smt. M.D.RAjani


Music Teacher

-

-

VIIIA

 

VIIIB

 

-

IXA

-

VIB

-

Mr. G.N Gowrishankar

 

SUPW

 

VIIB

 

-

-

VIIIB

-

VIB

-

-

FCSA

-

XIB

VIIA

-

-

-

-

XIIB

-

 

 

 

-

 

----

-

-

-

-

-

   

---

---

-----

         
   

----

             
 

 

 

             

 

 

Dr. E. Umapathi Reddy

CLASS Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday

XII Sc

Chemistry

 

Sh Rajpal

Biology


Sh. B.S. Ravindra

 

 

Maths

 

Smt Gigima Josephr

English 

Sh.D. Gangadhara

 

Physics


Smt.Sreeja K.S

XII Comm

Economics

B. Studies


Sh. Ajith Kumar R.O

Hindi

 

Smt.M Ramakumari 

English           


Sh.D. Gangadhara

 

XII H&T

       

XI Sc

Biology


Sh. B.S. Ravindra

 

Physics


Sh. B.S. Ravindra

English


Sh.D. Gangadhara

 

Maths,

 

Smt Gigima Josephr

Chemistry,

 

Sh Rajpal

XI Comm

Accountancy


Sh. Ajith Kumar R.O

B. Studies

 

Sh. Ajith Kumar R.O

English

 

Sh.D. Gangadhara

 

Hindi

 

Smt.M Ramakumari

 

XI H&T

       

X A

Hindi


Sh.Rahul Sharma

Maths  


Sh. R Chandran

 

Social Science


Sh. V. Nagarajaiah

Science

English                


Sh M. A Francis

X B

Hindi

 

Sh.Rahul Sharma

Maths  

 

Sh. R Chandran

 

Social Science

 

Sh. V. Nagarajaiah

Science

English                

 

Sh M. A Francis


 

IX A

Hindi

Social Science

 

Sh V. Nagarajaiah

Science

English


Smt. Smitha Sukumar

Maths

 

Sh. C. Basavaraju

 

IX B


 

Hindi

Social Science

 

Sh V. Nagarajaia

Sciencee

English

 

Smt. Smitha Sukumar

Maths

 

Sh. C. Basavaraju

 

VIII(A+B)


Remedial

Maths

 

Smt.Gigima Joseph

English

Science

 

Smt. G.R. Shalini

Social Science

 

 

Hindi

 

Smt.M Ramakumari

 

VIII(A+B) Supervised

         

VII


Remedial

Maths

 

Sh.R. Chandran

Social Science


 

Hindi  

English


Sh M. A. Francis

Science

 

Smt.G.R. Shalini

VII  Supervised

         

VI


Remedial

Science


Smt. G.R Shalini

Maths

 

Sh. C. Basavaraju

Social Science


 


 

Hindi

 

Sh. Rahul Sharma

English


Smt Smitha Sukumar

VI Supervised

Smt. Mynakumari s, Smt. M.D Rajani

Sh.G.N Gowrishankar, Sh. M.K Vital

Smt. M.D Rajani , Sh. Ashok N

Sh. G.N Gowrishankar, Smt. Mynakumari s

Smt. M.D Rajani , Sh. Ashok N

 

Days/Period I II III IV   V VI VII VIII
Monday

Maths

IX-B

Sh Vijay

Maths

X A

Sh Vijay

Comp Sc. XI

Sh Amit

Science

X-A

Sh Dinesh

 

 

 

 

 

 

 

ELEVENSES

Comp Sc. XII

Sh Amit

Science

X-B

Sh Rakesh Soni

S.St

IX-B

Sh Jeetendra

Hindi

X-A

Smt Durga

Tuesday

Maths

IX-A

Sh Lalit

Maths

X-B

Sh Lalit

Comp Sc. XI

Sh Amit

Maths

VIII-A

Sh Lalit

Comp Sc. XII

Sh Amit

Science

X-A

Sh Rakesh Soni

English

VII-B

Sh Nawang

English

XII Com

Smt Susheela/Smt Abhilasha

Wednesday

Science

VIII-B

Smt Sunanda

Hindi

IX-A

Smt Neena

Comp Sc. XI

Sh Amit

S.St

X-B

Smt Inderjeet

Comp Sc. XII

Sh Amit

S.St

IX-A

Sh Jeetendra

Science

VIII-A

Smt Sunanda

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Thursday

English

X-A

Sh Nawang

Hindi

IX-B

Smt Durga

Comp Sc. XI

Sh Amit

S.St

X-A

Smt Inderjeet

Comp Sc. XII

Sh Amit

Science

IX-B

Smt Sunanda

English

VII-A

Smt Asha

Science

IX-A

Smt Sunanda

Friday

English

X-B

Smt. Asha

Eco

XII Com Smt Nidhi

Comp Sc. XI

Sh Amit

Science

X-B

Sh Dinesh

Comp Sc. XII

Sh Amit

IT

X-A

Smt Anjali

English

IX-A/B

Smt Asha/Sh Nawang (on rotation)

IT

X-B

Sh. Amit

Saturday

Accounts

XII Com.

Smt Nirmal (On Choice)

Maths

XII

Sh Pawan

Comp Sc. XI

Sh Amit

Maths VIII-B

Sh Vijay

Comp Sc. XII

Sh Amit

Eco

XI Com

Smt Nidhi

Accounts

XI Com

Smt Shikha

Hindi

X-B

Smt Neena

 

  • Smart Class for Class XII Sc & H&T in respect of the subject English is fixed during Remedial Time on Friday(on Choice) .
  • Smart Class for Class XI Com in respect of the subject English is fixed during Remedial Time on Monday (on Choice).
  • Smart Class for Class XI Sc & H&T in respect of the subject English  is fixed during Remedial Time on Thursday (on Choice).

 

 

(Inderjeet Tomar)

I/C Time Table

(Suman Kumar)

Principal

Days/Period I II III IV   V VI VII VIII
Monday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ELEVENSES

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Tuesday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Wednesday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Thursday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Friday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

Saturday

History

XII H&T

Smt Inderjeet

F.P.

XII H&T

Sh Lalit M.

Hindi

XI

Smt Darshna

Hindi B

IX-A+B

Smt Darshna

Hindi

XII

Smt Darshna

S.St

VI

Smt Inderjeet

XII

Com

Smt Nirmal

XII

Com Smt Nirmal

 

(Inderjeet Tomar)

I/C Time Table

(Suman Kumar)

Principal

Days/Period I II III IV   V VI VII VIII
Monday

Computer

VI

Smt Anjali

English

VIII-B

Sh Nawang

Science

VI

Sh Yogesh

Marathi

IX-B

Sh R.Morey

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ELEVENSES

S.St

VIII-B

Sh jeetendra

IT

X-A

Smt Anjali

Computer VIII-B

Smt Anjali

Computer VIII-A

Smt Anjali

Tuesday

Computer

VI

Smt Anjali

English

VIII-A

Smt Asha

Maths

VII-A

Sh Pawan

Marathi

IX-A

Sh R K Manchare

Painting

XII

Sh Arun Tomar

Computer VIII-A

Smt Anjali

Computer VIII-B

Smt Anjali

Computer VII-B

Smt Anjali

Wednesday

Hindi

VIII-A

Smt Neena

Hindi

IX-A/B

Smt Neena/ Durga

(on rotation)

Maths

VI

Sh Vijay/Sh Lalit

F.P.

XII H&T

Sh Lalit

Maths

VII-B

Sh Pawan

English

VII-A

Smt Asha

Business Study

XII Com

Smt Nirmal

MAths

X-A

Sh Vijay

Thursday

Science

VII-A

Sh Rakesh Soni

Eco

XII Com

Smt Nidhi

Hindi

XI

Smt Darshna

Eco

XI Com

Smt Nidhi

Hindi

XII

Smt Darshna

Hindi

VIII-B

Smt Durga

Marathi IX(A+B)

Sh R. Morey

IT -B

Sh Amit

Friday

Maths

XII Sc

Sh Pawan

XI

Com

Smt Nirmal

Maths

VII-A

Sh Pawan

XII

Com

Smt Nirmal

S.St

VIII-B

Sh Jeetendra

S.St

VIII-A

Sh Jeetendra

Computer VII-A

Smt Anjali

Computer IX-A

Smt Anjali

Saturday

Computer VII-B

Smt Anjali

Maths

X-B

Sh Lalit

Science

VII-B

Sh Dinesh

English

VII-B

Sh Nawang

Maths

VII-B

Sh Pawan

IT

X-A

Smt Anjali

Hindi

VI

Smt Durga

Computer IX-B

Smt Anjali

 

(Inderjeet Tomar)

I/C Time Table

(Suman Kumar)

Principal